От преливането на реките Янтра и Белица на 19 юни 2014 са засегнати 54 домакинства, разрушени са 17 моста и десетки километри пътища в региона.
Инфраструктурните щети са покрити с 1,4 млн. лв. от европейския фонд „Солидарност“. Различни обекти обаче не са възстановени и до днес, а някои пострадали не получават помощ поради административни причини.
Такъв пример е Блага Ганчева от с. Нацовци. Тя живее сама, но не получила нищо, защото нейният съпруг и дъщеря й имат друг имот, а постоянният ѝ адрес е във Велико Търново:
Не са ми дали, защото не съм разведена. Уреди не мога да си купя. Яд ме е, защото казаха, че в Нацовци не са дали (помощи) на никого. А сега чувам, че на някои са дали тайно
Според кметския наместник в селото Веселина Стойчева никой от пострадалите в Нацовци не е получил социалната помощ от 325 лева, защото хората нямали адресни регистрации в селото.
43 са залетите къщи на фаталния 19 юни в гр. Килифарево – най-засегнатото място от бедствието. То обаче се възстановява, не без помощта на щедри частни дарители дали дори електроуреди на пострадалите.
Всичко е възстановено. Ремонтираха и разшириха коритата и сега водата минава свободно.
Трайните щети са в т.нар. индустриална зона в града, където местни фирми затворили цехове и складове, обяснява кметът Димитър Събев:
След основното почистване на тиня и наноси те просто затвориха помещенията напълно.
Невъзстановен е мостът до килифаревския женски манастир „Рождество Богородично“.
Искането за еднократно даряване на 850 000 лева отлежава в правителствената комисия за възстановяване на щетите от бедствия. Военните правят временен понтонен мост, който според кмета Събев не е решение на проблема.
350 000 лева пък се чакат за възстановяването на друга от емблемите на пометения от наводнението район – старият каменен мост в Дебелец.
Тези и още разкази, 3 години и половина след бедствието във Велико Търново, чуйте от прикачения файл.