Използването на пластмасови чаши в детските градини в цялата страна придоби епидемични размери. През последните години те заместиха металните купички, които преди това бяха традиционно използвани от децата, а сега пластмасовите чаши са в обращение заради тубите с минерална вода, които се закупуват за нуждите на детските групи в детските градини. Според екоорганизацията „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ във Варна годишно за пластмасови чаши на варненските деца се изразходват четвърт милион лева. От там започнаха мисия „Аз избирам чашата за многократна употреба“, за да покажат вредата от използването на пластмасовите чаши, които са финансов разход и нанасят непоправима вреда на природата. В предаването „Хоризонт до обед“ Сабина Максимова от организацията обясни:
Началото на кампанията беше една съвсем простичка сметка за това каква е цената на пластмасовите чаши в детските градини. Оказа се, че в групата, в която учи голямата ми дъщеря, в детската градина се изхарчват по 150 чаши на ден. , което сметнато в годините означава, че една средно голяма детска градина харчи по 20 хиляди лева за такива чаши.
Оказва се, че за година една средно голяма детска градина (с около 200 деца) харчи близо 5 000 лева за чаши. За целия период на престой на децата в детската градина (т.е за 4 години) разходът за пиене на вода от еднократни пластмасови чаши на децата възлиза на 20 000 лв.
Когато умножим това по броя на детските градини в национален мащаб, сумата е огромна – това са 6 милиона лева за цялата страна. Инициативата е доста мащабна. Ние сме потърсили МОСВ, Министерството на здравеопазването и Министерство на образованието, тъй като проблемът опира във всички. От една страна имаме екологичния ефект, образователния ефект. Министерство на здравеопазването много бързо се отзоваха, допълни Сабина Максимова от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна.
Ксения Семизорова - директор на 7 ДГ София, коментира също, че по наредба детето наистина трябва да има индивидуална чаша. В детската градина има метални чашки, които се стерилизират в машини, но детето трябва да има и индивидуално шишенце за вода, когато излиза навън. Родителят трябва всеки ден да носи му носи вода, каза още тя:
Пък вече минералната вода се купува от родителите. Слага се в специални диспенсери, които на всеки шест месеца фирмата стерилизира тези пластмасови туби.
Още по темата можете да чуете в интервюто на Валерия Николова със Сабина Максимова и Ксения Семизорова.