Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ски на Витоша - има ли решение

| обновено на 08.01.18 в 14:18
Снимка: архив

Темата за Плана за управление на Природен парк "Витоша", който беше върнат за преработване, след като в първоначалния вариант на документа 40 на сто от територията на парка беше предвидена за развитие на ски туризъм, поставя на дневен ред за коментари предаването "Хоризонт до обед" във връзка със стартиралия ски сезон и вълненията, свързани с протести и контрапротести за втория лифт над Банско. Медийни публикации акцентират на факта, че и в двете планини  - Витоша и Пирин, инфраструктурата за ски се стопанисва от свързани лица, собственост на няколко офшорни компании.

Действащият План за управление на Природния парк „Витоша“ не е пречка за поддържането на ски съоръженията в планината, смята социологът и природозащитник Вера Стаевска, която е председател на Сдружение за изследователски практики и координатор на проекти на Сдружение "Асоциация на парковете в България". В ефира на „Хоризонт" тя обоснова тезата на екоактивистите,  според които дружеството, стопанисващо ски инфраструктурата на Витоша, изнудва държавата като не поддържа съоръженията, тъй като иска ново застрояване на територията на природния парк. 
Собственикът на ски зоната има не само възможност, но и задължение да поддържа съоръженията, отбеляза Стаевска: 
Фактът, че Витоша пустее е израз на натиск на "Витоша ски" към държавата да разшири ски зоната отвъд законовите възможности в един природен парк  - към резерватите и към други запазени места. 
Трябва да имаме предвид, че всеки момент Планът за управление на Витоша може да предизвика същите бунтове и същото обществено недоволство, ако се заобиколят законовите процедури и ако не се изготви актуализацията експертно, посочи Стаевска. Тя коментира темата по повод възникналото напрежение ден след откриването на ски сезона на Витоша, когато се оказа, че има проблем с лифта над Симеоново. От години дружеството „Витоша ски“ настоява за приемането на нов План за управление на парка, който да позволи обновяване на съоръженията. Представителят на фирмата Радослав Пеев заяви за "Хоризонт", че и в момента стотици хиляди левове се харчат за поддръжка на амортизираната инфраструктура. По думите му, за ремонтиране на съоръженията са необходими над 70 милиона евро. 
Въпросът за приемане на Плана за управление е особено наболял, изтъкна Пеев: Да установят всички, че наистина това е основната пречка, за да се обновят съоръженията тук и да се вземат спешни мерки за приемането на тази актуализация на Плана за управление. В крайна сметка трябва държавата да покаже, че наистина има желание тук на Витоша  да се развива туризъм.  

Според Стаевска обаче, големите фирми в бизнеса със ски туризма, които са свързани и действат в синхрон, притискат и държавата, и малките фирми, за да реализират своите пазарни интереси. 
С коментар по темата  се включи и доц. д-р Момчил Панайотов, който е един от основателите на Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). Той смята, че: Новият план за управление не е в момента в крайна сметка казуса - отдавна работят съоръженията, това няма вероятно много общо с новия План за управление, защото в момента действа старият план. 
Ние специално сме хора, които са израснали на Витоша, карайки ски и наистина за нас е неприемливо да не може в нашата планина, която е над главите на софиянци, да се карат нормално ски. Още повече, че за някои съоръжения е очевидно, че са просто са прекалено амортизирани... Но поне за влековете по "Стената" не виждаме какъв е проблемът, виждали сме много по-стари съоръжения да работят по света.  

Така че според нас може да се извършва поддръжка, може някои съоръжения, които в момента са спрени, да продължат да работят при адекватно отношение към тях. 
Фотографът, запален фрийрайд скиор и полярник Виктор Троянов също търси отговор на въпроса как Витоша се е превърнала, според неговото определение в "музей" на ските и лифтовете -  с изоставени постройки и рушаща се инфраструктура. Троянов, който е нарекъл сквоя късометражен филм, посветен на Витоша, “Призрачната планина”, коментира:
Моята първоначална идея беше да дам една картина на реалната ситуация на Витоша в момента - да покажа тази разруха, която цари и да провокирам  хората трезво да помислят и всеки сам да си направи своите изводи. Идеята ми не беше да търся виновни в случая, а просто да разкажа за Витоша. И специално във филмчето "Призрачната планина" попаднах и на едни много интересни архивни кадри от края на 70-те години, на които се вижда как скиори карат по "Стената" -  вижда се един оживен курорт и съпоставих тези кадри с кадрите на разрушените лифтове, които бях снимал преди това.  И така доразвих концепцията да покажа Витоша преди и сега. 
Целия разговор може да чуете от звуковия файл. Позицията на "Витоша ски", които стопанисват ски съоръженията на Витоша, може да чуете в свързания материал. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна