Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камен Колев: Подготовката за съвместни протестни действия със синдикатите ще започне след вота на недоверие

Работодатели и синдикати ще проведат общи протестни действия срещу по-високата цена на тока

Соня Кадиева: Ние вече купуваме електрическата енергия с над 20% по-скъпо

Снимка: БГНЕС

Все още не уточнено в какво ще се изразяват тези протестни действия. Ние не искаме да се политизират протестните действия, тъй като предстои вот на недоверие, така че не сме конкретизирали и не сме говори, но подготовка ще бъде стартирана след датата на вота. Това уточни заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев в интервю за предаването "12+3" по повод решението от срещата между работодатели и синдикати, на което се взе решение за съвместен протест и предприемане на мерки за нормализиране на състоянието на енергийния пазар.

Това, което виждаме, не е реален пазар. Налице е едно непазарно увеличение на пазара на тока в последните няколко месеца, което драстично вдига разходите на фирмите, обясни Колев и добави:

Нормално е да се очаква повишение на цената на тока поради различни причини на производителите. Такава е конюнктурата на съседните борси поради липса на вода във ВЕЦ-овете, поради нужда от средства за удължаване на живота на реакторите, но всичко това увеличава цената от порядъка на 5-6%, а това, което получават нашите членове за корекция на цената, надминава 30-40-50%. Това скокообразно повишение не може да бъде поето от бизнеса и това ще доведе до сериозна инфлация, проблеми с влизането в еврозоната и конкурентоспособността.

Предложението на работодателите е всички да излязат на пазара и така да се осигури достатъчна ликвидност на пазара. Друго предложение е да се въведат и т. нар. "договори за разлики":

Т.е. всички, които произвеждат и продават, да излязат, има механизъм, по който трябва да става това. Това е една от мерките.

Друга мярка, която ще бъде разгледана, е състоянието на студения резерв:

Този резерв може да се оптимизира, да не води до увеличение на цената. Най-важният механизъм е да се сключват дългосрочни договори.

За нас не е ясно защо се увеличава цената на електроенергията в България, заяви Славин Янакиев, директор на леярната в Стара Загора:

Ние сме структуроопределящо предприятие за българското машиностроене. Над 70% от машиностроителните предприятия в България, които също работят на международния пазар, са наши клиенти и ние сме им основни доставчици. Налага се ние да реагираме. Да се преструктурираме, да търсим начини, за да можем да отговорим на тези предизвикателства, но мерките, които можем да вземем, са крайни.

Председателят на Асоциацията за свободен енергиен пазар Соня Кадиева посочи, че през 2018-а година увеличението е над 20%:

Няма как да не се отрази на самите потребители, т.е. търговците купуват вече с над 20% по-скъпа базова енергия. Не знам откъде идва твърдението, че енергията трябва да се увеличи само с 5-6%, след като ние вече я купуваме с над 20% по-скъпо. Освен това и търговците плащат и разходите за балансиране, които също са увеличени с 20%. Това доведе до увеличението на цената на активната електрическа енергия.

Големият проблем е, че няма предвидимост в самото предлагане на електроенергията, т.е. ние като търговци, за да можем да предложим на клиентите цени, които трябва да са дългосрочни, ние трябва да имаме предвидимост от нашите производители. Когато тя липсва, това трябва да бъде прехвърлено към клиентите, обясни Кадиева.

Тя отрече категорично да има картел между търговците:

Не виждам място къде може да има картел между търговците. Освен това има достатъчно производство, липсва предлагането. 

Първото нещо, което зависи от законотворците, е изменение на Закона за енергетика, заяви Соня Кадиева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна