Не става дума само за една дума. Тук говорим за напълно съзнателно насаждана джендър идеология. /…/ Зад този грандиозен проблем - насилие над жени - беше промъкната тази джендър идеология. Големият въпрос за мен е, че се злоупотребява с проблема насилие над жени. Този проблем се превръща в заложник на джендър идеологията. Главният потърпевш ще бъдат децата, заради джендър образованието.
БСП показа, че е партия със собствена позиция, която отстоява. Позицията на БСП е и позиция на Българската православна църква, на Главното мюфтийство и на евангелските църкви, отбеляза журналистът.
За мен цялата тази политика с джендър идеологията е продължение или част от процеса на глобализация, крайния либерализъм, властта на едно малцинство, което владее целия свят и всичко му пречи. Всичко, което му пречи, то го маха. Попречиха му държавите – превърна ги в кухи структури (защото държавите имат суверенитет, граници, интереси, история). Пречат му нациите – нациите трябва да бъдат обезличени, лишени от своята колективна памет. /.../ Нациите също трябва да бъдат обезличени. Най-накрая попречи човекът. И сега, след като миналата година думата на годината беше пост истина, аз мисля, че думата на тази година ще бъде пост човек. Появява се един нов човек. Този нов човек е без държава, без нация, без памет, без самоличност, безполов. Някакъв мутант.
Като припомни, че Конвенцията през 2011-а година е била приета от Комитета на министрите на Съвета на Европа без консенсус, Дърева обвини Партията на европейските социалисти в рекет спрямо БСП:
Недопустимо и грозно е от страна на ПЕС да бъде упражняван натиск върху една от най-старите социалистически партии в Европа, да ѝ бъдат поставяни ултиматуми в стил „Или Конвенцията, или ще ви изключим от ПЕС". Това е рекет. Това е чиста проба изнудване. /.../ Европа е територия на диспута, това не е място за подчинение, а ПЕС не е Коминтернът, никой не може да спуска подобни заповеди.
Трябва да бъдат направени законодателни промени, така че незабавно да бъде изключена всякаква възможност за джендър образование, подчерта Велислава Дърева, като изрази своите опасения:
Възможността да налазят и да напъплят джендър НПО-та, които да обясняват на дечицата от тригодишна възраст, че те не са момиченца и момченца, че могат да бъдат някакви други. В резултат на това джендър образование във Великобритания всяка година над 2 000 деца посещават едни клиники за смяна на пола на деца. Влизат момиченца и момченца и излизат някакви други. Този бизнес цъфти, защото в училищата, още от детската градина, се насажда това усещане у детето, то бива убеждавано, че за да бъде интересно, да бъде значимо, да бъде различно - то може да не е момиченце или момченце, а да е точно този флуиден пол, коментира още Дърева.
Изхвърля се полезното, което е 99,99% от Истанбулската конвенция, за сметка на една дума, около която има прекалено много страхове, смята доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации, преподавател във Великотърновския университет. Има много съпротивителни сили в европейските общества срещу тези модели на развитие, но страхът от джендър идеологията е преувеличен, коментира той.
Корнелия Нинова яхва метлата на популизма, заяви Иво Инджов:
Яхването на тази популистка вълна от страна на БСП помага много добре да не се говори много по теми за миналото на българската приватизация, защото лидерът на БСП беше уязвима по тази тема, сега вече никой не говори за нея.
Позицията на Българската православна църква е странна, допълни Иво Инджов:
Тя няма навика и практиката да заема категорични становища. Тя много рязко, изведнъж, влезе в играта. /…/ Като имам предвид колко повърхностна е религиозността на голяма част от българите, се съмнявам, че православната църква има такова голямо влияние при решаването на този проблем. Нека припомним, че православната църква се обявява и срещу ин витрото, което дава надежда и мечти на много бездетни семейства..Сами съдете за тежестта на позицията на православната църква.
Няма как да се оградим с Китайска стена. България е ратифицирала и други конвенции на Съвета на Европа, България е цивилизована страна и рано или късно ще трябва да ратифицира тази Конвенция. Едното не пречи на другото - да се променят законите и те да станат ефективни в борбата с насилието срещу жените, посочи още Инджов.
Двете гледни точки в детайли чуйте от звуковия файл.