Унгария подкрепя България за членство в Шенген, заяви унгарският премиер Виктор Орбан, който беше приет днес в София от премиера Бойко Борисов. Орбан обаче остро се противопостави на квотното разпределение на мигрантите в Европейския съюз. От своя страна Борисов изрази оптимизъм за постигане на компромис за промяна на Дъблинския регламент.
След срещата си с премиера на Унгария Борисов припомни за българското предложение да се осигури сто процента охрана на външните граници, да се изградят центрове за сигурност близо до конфликтите, и споразумение със съседните страни, че те ще са на тяхна територия.
Когато е сигурно, че външните граници се пазят сто процента добре, когато е сигурно, че сме надеждни, когато цялата си хуманност като европейци към хората, които бягат от войната в съответните хотспотове, бъдат защитени и гледани за определен срок, в който след това трябва, повтарям, да се върнат, да възстановят своите държави, тогава вече можем и да спорим с колегата, да водим дискусии за задължителната релокация.
От своя страна унгарският премиер Виктор Орбан подкрепи мигрантското споразумение между България и Турция, което пази външните граници на ЕС, но е категоричен, че страната му не приема релокацията и квотите за разселване на мигранти. Орбан е категоричен, че трябва да се засили охраната на външните граници:
Когато говорим за охраната на границите, ние трябва да изискваме от ЕС, от всички страни-членки на Шенгенското пространство да изпълни своите задачи относно охраняването на границите, ако не са годни и не желаят, тогава да си понесат отговорността. Унгарското становище не е променено. Виждаме, че на много места в света е тежко положението, но трябва да дадем помощ там и не трябва бедата да я докарваме тук.
По думите на Борисов, споразумението с Турция трябва да работи. То е в полза на всички европейски страни, не само на България. Относно унгарската позиция за релокацията, Борисов смята, че в диалог може да бъде постигнат компромис:
Задължителната релокация разглеждаме в обратна посока - какво би се случило, ако в Гърция, България, Италия влязат изведнъж няколко милиона мигранти. Тези, които говорят за релокацията, само в едната посока - тогава те трябва да останат на територията на Италия, България или Гърция или трябва да ги поемат и другите европейски държави? Ако ние гарантираме тези 3 точки - охрана на външната граница, хитспотове, споразуменията със съседите ни, тогава мисля, че дискусията ще върви много по-лесно и ще търсим разумния компромис.
Пакетът от предложения на Унгария по темата, Борисов ще постави на вниманието на европейските лидери.
Приоритетът на Българското европредседателство за интеграцията на Западните Балкани печели все повече привърженици, констатира премиерът Бойко Борисов след срещата си с Виктор Орбан:
Аз съм оптимист на тема "Западни Балкани". Утре и с канцлера на Австрия ще говорим по тези теми, ще го убеждавам 2018 г. да бъде Българско-австрийско председателство, за да може всичко, което правим ние, да продължи до декември.
Виктор Орбан пожела успех на Бойко Борисов в изпълнението на нелеката задача:
С радост виждам, че България поема една историческа отговорност и взема в свои ръце тази възможност. Не е достатъчно Балканите в политическия смисъл да се присъединят към ЕС, трябва да се вградят в него, но това не може да стане без жп линии и автомагистрали. Пожелавам успех на Бойко Борисов, да се надяваме, че ще постигне голям успех.
След изявленията си двамата премиери положиха цветя на паметника на Васил Левски.
Повече по темата ще научите, ако чуете звуковия файл.