Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Пеканов: Пазарът и държавата се допълват, а не си пречат

Снимка: pixabay.com


Последната световна икономическа криза показа, че пазарните провали могат да бъдат още по-големи от очакваното и могат да водят до още по-големи от очакваните кризи – включително много високи равнища на безработица и дълги периоди на стагнация. Това заяви Атанас Пеканов от Австрийския институт за икономически изследвания в интервю за „Хоризонт“. Поводът за гостуването на икономиста в предаването „12+3“ бе официалното представяне в България на книгата на Тома Пикети „Капитализмът на XXI век“.
Според анализатора е необходимо оценката на икономическото развитие да се основава не на „митологизираща пазара гледна точка“, а от позиция, която е насочена към повишаване на благосъстоянието на голямата част от населението.
Пеканов смята, че в България все още доминира идеята, че страната трябва да бележи икономически растеж, но все по-често започва да се говори при кого отиват ползите от този растеж и как нарастват доходите на различните групи от населението:
„Това е изключително важно и за правителствата, защото, ако те единствено гледат статистики, които хората не могат да усетят в жизнения си стандарт, това ще ги направи непопулярни.“
Коментаторът даде пример с Португалия, където управляващите, начело с премиера Коста, са едни от най-популярните в Европа именно заради действията на кабинета за изваждане на страната от ситуация на стагнация и осигуряването на икономически растеж.
Според Пеканов най-важният икономически актьор в Европа е Европейската централна банка и нейният ръководител е направил всичко възможно да стимулира икономиката, но институцията е достигнала до предела на потенциала си за въздействие чрез използваните от нея инструменти.
Анализаторът подчерта, че реформите в рамките на Европейския съюз, предложени от френския президент Еманюел Макрон, са добра първа стъпка към „една Европа, която доставя благоденствие на своите граждани, което достига директно до тях“.
Икономисти като Пикети и Стиглиц, смята Пеканов, вярват в балансирания подход,при който пазарните механизми и държавата всъщност се допълват, а не си пречат:
„Според тях, по този начин пазарът може да бъде по-добър. Ако огромните неравенства водят до демотивация, вместо до мотивация, то тогава те не са в полза на обществото. А неравенствата могат да бъдат, според тях, добри, само когато са в полза на обществото.“
В заключение коментаторът отбеляза, че страните от Източна Европа, където са налице изключително големи неравенства, също трябва да мислят за тези проблеми, „което аз, не виждам, за съжаление, да се случва достатъчно в обществото или в обществения дебат.“
Запис на интервюто на Петър Волгин с Атанас Пеканов от Австрийския институт за икономически изследвания можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна