Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на пшеницата бележи ръст на световните пазари

За първи път от години се отчита спад в световните добиви на хлебна пшеница

Цените на зърното на световните пазари растат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според прогноза на Световния съвет по зърното производството на хлебна пшеница в света през настоящата година ще варира около 740 милиона тона, или със 17 млн. тона по-малко за първи път от години насам. Най-силната реколта се очаква в Австралия - там ще бъдат произведени допълнително 4 млн. тона. В Европейския съюз се очаква житните добиви да бъдат с около 3 млн. тона по-слаби и да варират около 148 милиона тона. Цените на зърното на световните пазари и към момента продължават да растат - с между 12 и 14% по изчисления на експертите: от 214 долара за тон в Германия до 200 долара - в Съединените щати.

Антонина Белопитова от Стоковата борса обясни:
"За първи път от шест години насам експертите отчитат и прогнозират нарастване на потреблението над производството. Потреблението ще бъде 744 милиона тона, но искам да отбележа, че запасите, с които започваме новата реколтна година са рекордни, така че това донякъде ще компенсира цялото количество на пшеница, което излиза тази година на пазара. Глобалният запас е в порядъка на 256 милиона тона, с което ще стартира новата година."
В Черноморския регион, където се продава конкурентното на българското зърно, цените също регистрират около 10% ръст на годишна база. 210 долара е цената на тон в Русия и 208 - в Украйна. В Русия очакват с около 10 млн. тона по-слаба реколта, по-малко ще е и производството в Украйна и Казахстан, гласят световните прогнози.
Агресивният износ, който се очаква от Украйна, Русия и Казахстан обуславя посоката и цените на българската пшеница, допълни Белопитова:
"Очаква се Русия да продължи да изнася агресивно и даже да увеличи с около един милион износа си. Над 37 милиона тона износ се очакват само от Русия".
България все още не е готова с прогнозата си за очаквана реколта, а Консултативният съвет по зърното не е заседавал близо година. В същото време производители се оплакват от пропаднали площи и "удавени" посеви след снеготопенето и обилните дъждове тази пролет. Според експертите обаче мащабите на засегнатите посеви не могат да се отразят съществено върху добива. Цената на българската пшеница в момента е 183 долара за тон и няма промяна в сравнение с март на миналата година.
Олиото поскъпва с около 3% на световните борси и достига до 795 долара на тон. У нас бутилираното олио поевтинява с 6 на сто, сочат данните на Стоковата борса. Драстично е поевтиняла захарта - между 26 и 30 на сто. 

Детайли по темата чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна