„Един от ключовите елементи, чрез които се развива бизнес средата, е фокусът върху околната среда и инфраструктурните проекти. Той идва именно благодарение на банките за развитие. Те допринасят за доверието и осигуряват връзка с държавата, тъй като в повечето случаи, както е и в България, банките за развитие са държавна собственост. Партньорството между търговските банки и банките за развитие е от изключителна важност“.
В България и региона инфраструктурните проекти, финансирани чрез подобни партньорства, не са много:
„Ако въпросът е защо не са повече, отговорът е, че все пак това зависи донякъде и от данъчните постъпления. Всъщност инвестиции в инфраструктура са необходими и в развитите, и в по-слабо развитите страни. Това обикновено е дългосрочна публична инвестиция. ЕС много правилно е разпознал, че инвестициите в инфраструктура са основа за цялостен икономически растеж“.
Държавите на Балканите могат да се обединят в изграждането на общи инфраструктурни проекти, заяви главният икономист на Българската банка за развитие Илия Лингорски, който бе модератор на международния форум.
„Участниците в дискусията споделиха своето окуражение от факта, че днес тук се говори за свързаност, не се говори за бариери, не се говори за граници, а именно за постигане на това, което е полезно за пазарите, икономиките и работните места на всички в региона. Когато говорим за свързаност, имаме предвид не само свързаност на инфраструктурата, на транспортната, на енергийната, говорим също за свързаност на финансовата инфраструктура и за свързаност между парите и проектите“, коментира той.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.