Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сидеров: Търси се начин да се удари "черен печат" върху президента заради слухове за негов политически проект

Над 5000 българи в Крим не могат да получат виза за България, съобщи Сидеров

Волен Сидеров
Снимка: БГНЕС

Не вярвам президентът да е предложил излизане от ЕС и НАТО. По-скоро се търси някакъв начин да се удари черен печат върху Радев. Предполагам, че това е заради слуховете, че Радев се опитва да прави някаква политическа сила и вероятно с опасенията от конкуренцията карат г-н Цветанов да прави такива резки и категорични нападки, но не мисля, че това е полезно в момента. Правителство и президент трябва да са в синхрон особено във външната политика. Това заяви лидерът на „Атака“ и председател на ПГ „Обединени патриоти“ Волен Сидеров в интервю за предаването „12+3“  в коментар на заседанието на КСНС и възникналия дебат по повод на предварителния проект за заключението на заседанието, представен от президента Румен Радев. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов упрекна президента, че в проекта е имало сигнали за предприемане на стъпки за излизане от ЕС и НАТО.

Над 5000 българи в Крим не могат да получат виза за България, алармира Сидеров, който посети икономически форум там. Той беше категоричен, че ще отправи питане по въпроса към министъра на външните работи Екатерина Захариева: „Защото паспортът им има код, който показва, че те са от Крим и нашите консулства, българското външно министерство всъщност дискриминира българи и не ги пуска в тяхната родина. Не ги пуска, защото Крим бил отречен от ЕС, ние сме в ЕС и един вид не съществува такова нещо. Това е безумно и аз ще поставя въпроса в парламента към външния министър“.

По повод на посещението на депутати от „Атака“ на икономическия форум в Крим на тема „Крим - глобалното бъдеще – бъдещето на Русия“, Сидеров обясни, че то не е съгласувано с коалиционните партньори, но премиерът е бил уведомен:

„Поканите бяха към „Атака“, тъй като организаторите знаят, че „Атака“ беше единствената българска партия, която изпрати наблюдатели през 2014 година на референдума. Крим не е окупиран. Там имаше референдум. Хората там избраха да бъдат в Руската федерация, включително нашите сънародници – българите, които са над 5000 души. Не само не е окупиран Крим, нито анексиран. В момента се развива страшно интензивно, има много строителства навсякъде, има видими промени от 2014-а , когато бях за последен път. На този форум участват над 70 държави от цял свят“.

Според лидера на „Атака“ много български фирми биха се възползвали, ако имат право да търгуват с Русия. По думите му е „изключително нелепо да се обявява бойкот на част от Русия и по изкуствен начин да се прекъсват икономическите и търговските връзки“ и добави: „Български фирми биха били доволни и щастливи, ако можеха да търгуват, но не могат заради политическа забрана. Там има огромни възможности за търговия, за съдружни предприятия, за производства и т.н. В България има нужда от това, защото имаме западащи фирми поради липса на пазар, поради това, че големи компании от Запад са дошли и всъщност изяждат тяхното пространство. Ние можем да се развиваме натам икономически, можем да направим връзка“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна