Проф. Людмила Янева е преводач, най-новата ѝ книга е „Иран. Жените, които не мълчат“. Проф. Янева е изследовател на иранската литература и на жените писателки в Иран. В интервю за предаването „Хоризонт до обед“ тя обясни, че тъй като в момента има бум на женската литература в Иран, това е пробудило интереса ѝ.
„Как така изведнъж започват толкова много писателки да пишат и пишат, след като векове наред иранската жена е трябвало да мълчи, да не нарушава спокойствието в обществото със своя глас. От началото на 20-и век жените в Иран излизат на улицата, участват в тютюневия бойкот и в конституционната революция. Борбата още продължава, но знам, че те няма да престанат, няма и да мълчат, въпреки всичко. По статистика от 2014 година броят на писателите е 1828, а на писателките е 1924“.
Жените в Иран не са имали достъп до образователната система, нямали са право на глас и т.н., днес обаче е различно благодарение на образованието, разказа проф. Янева.
„След Ислямската революция и налагането на хиджаба, обществените места стават подходящи за жени. По времето на шах Реза, тъй като жените не са забулени, духовенството не гледа на тях с добро око на това, но след революцията, вече след като са забулени, общественият живот става свободен за тях и фактически за тях чадорът е едно разрешение за участие в обществения живот. Въпреки че са забулени, те вече отказват да мълчат, както е било преди това през вековете. Успяват да променят много от законите на страната и ще продължат“.
"Жените в Иран не се борят за надмощие, те се борят за диалог", подчерта Янева.
В звуковия файл можете да чуете интервю на Славена Илиева с проф. Людмила Янева.