"Вариантът, върху който се спряхме и смятаме, че е икономически най-обоснованият вариант и защитава в максимална степен нашите интереси (както от гледна точка на енергийната сигурност, така и от гледна точка на финансово-икономическите интереси), е свързан с възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на проекта АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите в отделна проектна компания.“ Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в интервю за предаването "12+3".
На база на доклада на работната група Петкова е внесла в Министерския съвет конкретни предложения, свързани с възможността за реализация на активите по проекта АЕЦ „Белене“.
"Разгледахме и доста други варианти – проектът да се реализира изцяло на частен принцип, да се реализира от НЕК и от БЕХ, да се реализира като 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, но от всички тези варианти ние се спряхме на варианта, свързан със стратегически инвеститор именно защото през последната година – година и половина е налице заявен сериозен инвеститорски интерес", мотивира се Петкова.
Китайските инвеститори са препотвърдили интереса си към участието в този проект и те знаят много добре какви са условията, увери енергийният министър. По думите ѝ, сега има възможност да се провери в рамките на една такава процедура дали подобен интерес е реален.
Надявам се до края на годината да можем да разработим процедурата за избор на стратегически инвеститор, подчерта Петкова:
„Това не е лесна задача. Трябва да се направи много прецизно, да има обективни критерии, недискриминационни, така че да създаде условия за реална конкуренция. Което ще бъде един голям плюс за нас, защото ще можем да избираме между всички предложения най-доброто за България“.
Запитана зачертават ли се вариантите за доставеното оборудване Теменужка Петкова изтъкна:
"Първата и най-важна задача за нас е да се опитаме да възстановим това, което до настоящия момент е инвестирал българският данъкоплатец в този проект. Това са близо 3 милиарда лева от парите на българските данъкоплатци – инвестиции в този проект. Единственият начин ние да възстановим това, което сме инвестирали до този момент, е като бъде търсена възможност проектът да бъде реализиран така, както той е нотифициран от Европейската комисия, така, както е получил всички разрешения от Агенцията за ядрено регулиране, ОВОС, ПУП, разрешение за строеж. Това към този момент е икономически най-обоснованият вариант и вариантът, който би защитил в най-голяма степен нашите национални интереси. Затова смятам, че първо трябва да се опита с този вариант. Не сме затворили вратите за друга опция, но смятам, че сме длъжни да направим опит да намерим стратегически инвеститор за този проект и той да бъде реализиран по проекта, който е одобрен“.
"Предлагаме парламентът да ни даде такъв мандат – ако парламентът прецени, продължаваме напред", допълни Теменужка Петкова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.