Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Дилян Николчев: Протестът пред Светия синод е натоварен политически, а става дума за църковно право

Снимка: Радио София

Фондация „Българска памет“ организира втори протест пред сградата на Синодалната палата в София. Недоволството е срещу взетото на 14 май решение на Българската православна църква да не изпраща свои архиереи в Македония по случай 1000 години от създаването на Охридската архиепископия.

В предаването "12+3" богословът доц. Дилян Николчев обясни:

„Историята започва много преди да се повдигне въпросът за даване на автокефалия на Македонската православна църква. Той е свързан с компетентността, с потенциала на Светия синод. Светият синод няма такъв потенциал, че да решава важни проблеми, свързани не само с Българската православна църква, но и с въпроси от църковен дипломатичен характер, включително и във връзка с решението на Светия синод да не изпрати свои представители в Охрид“.

Доц. Николчев припомни какво гласи чл. 1, ал. 3 от Устава на БПЦ:

„Самоуправляващата се Българска православна църква е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима“.

Тук големият проблем е употребата на думата „правоприемник“, посочи богословът и обясни: „Самата дефиниция се натоварва с правно съдържание. Ние тук не говорим само в исторически аспект. Тук вече става въпрос за евентуални юридически и канонически последствия. Текст, който е нонсенсусен и глупав в контекста на един каноничен правен документ. За кои по-точно права и задължения Светият синод претендира, че трябва да преминат към правоприемника, т.е. към БПЦ? Кои активи и пасиви на Македонската православна църква могат да преминат към правната сфера на правоприемника, т.е. на БПЦ?“.

По думите на доц. Николчев в този смисъл църквата ни не е била подготвена още в началото на този проблем. Той посочи, че тържествата ще бъдат бойкотирани от същата група, която бойкотира Събора в Крит, с изключение на Сръбската православна църква, т.е. Българската православна църква, Руската православна църква и Грузинската православна църква няма да изпратят свои представители в Охрид за честванията на 1000-годишнината на Охридската архиепископия.

Според богословът проблемът не е в протеста на граждански организации, а това, че той е натоварен политически - обвързва се с политическите отношения между България и Македония от последните месеци, а става дума за църковно, канонично право.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна