Същевременно Трансанадолският газопровод е част от стратегията на Анкара страната да се превърне в енергиен възел, продавайки природен газ от различни източници, включително и от газопровода „Турски поток“.
Първият тестов газ по тръбата беше пуснат на 23 януари тази година. В най-натоварената фаза на строителството проектът осигуряваше заетост на 13 000 души.
Този проект в значителна степен има вероятност да компенсира срива на транзита на руски природен газ през България заради "Турски поток", обясни в предаването "Нещо повече" енергийният експерт Христо Казанджиев:
"В момента, в който започне да функционира "Турски поток" транзитът за Турция през България ще бъде прекратен, а това означава 70% намаление на количествата природен газ. При положение, че българската транзитна система вече може да работи в реверсивен режим - преносът на газ да може да се осъществява от юг на север, да се надяваме, особено след изказването на италианския министър на околната среда, че Трансадриатическият газопровод (ТАП) ще бъде ревизиран като реализация, да се надяваме България да инкасира ползи от ТАНАП."
Казанджиев обясни схемата на т.нар. Южен газов коридор, който започва от азербайджанските находища и стига до границата с Турция:
"След това се включва ТАНАП, който е до границата на Турция с Европейския съюз и след това от границата с Гърция започва развитието на Трансадриатическия газопровод. По една или друга причина към настоящия момент се реализира ТАНАП, но не се реализира ТАП. Реализацията на проекта ТАП е под въпрос. И тук изниква шансът на България. Шансът на България е да използва наличната си транзитна система за транзитиране на азербайджански природен газ за Европа по съществуващата междусистемна връзка с Румъния в района на Русе и към Украйна по съществуващия транзитен газопровод през България и Румъния. Част от газа може да отиде и към Гърция по съществуващата междусистемна връзка."
Христо Казанджиев вижда шанс за страната ни да компенсира в „известна степен, не напълно“ отклоняването на руския природен газ към „Турски поток“ и директната му доставка в Турция.
Цялото интервю с енергийния експерт чуйте в звуковия файл.