Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастас Стефанов: Има значение и какви мотиви ще бъдат изложени

Задават ли се политически размествания след вота на недоверие

Чавдар Найденов: В обществото има желание за промяна

Снимка: БГНЕС

Сегашният вот на тема “Сигурност“ по-скоро е своеобразна кулминация на политическата активност на БСП като опозиция. БСП беше длъжна да внесе такъв вот по простата причина, че възниква въпросът за това какво точно, освен скандали, произвежда опозицията, бидейки втората най-голяма парламентарна партия. Това каза в интервю за предаването „12+3“ Анастас Стефанов от „Тренд“.

Анализаторът смята, че БСП бяга от темата за социална политика: „Внасянето на вот по дадена тема касае някакъв конкретен повод, процес или последни събития довели до нещо. Струва ми се, че БСП умишлено бяга от внасянето на вот по отношение на тема социална политика. Това можеше да го направи още миналата есен, зимните месеци, когато тези въпроси са далеч по-първосигнални, алармиращи./…/ От една страна имаме заявки за алтернативност, но тя не изкристализира през никаква идейност в социалната политика, в икономика. Тези теми са доста сериозно неглижирани от страна на ръководството на БСП“.

Стефанов уточни, че вотът за политиката в сферата на сигурността не е лишен от основание, но има значение и какви мотиви ще бъдат изложени с него: „Не твърдя, че този вот е лишен от основание. Ще е интересно да видим как управляващите ще успеят да отговорят на тези поставени теми. Много е важно какви са и мотивите, с които е внесен вотът. Да се разисква темата за националната сигурност в контекста на двама избягали затворници е принизяване на един доста важен дебат“.

Според него се наблюдава плавно налагане на политики и на промени, не на рестрикции в дисонанс с общественото мнение: „Много политики, които няколко пъти се опитваха да бъдат налагани като ключови, на които се форсират и им се дава зелен път някак си се потопиха като тема заради различни скандали, които се конструираха в центъра на политическия дебат“.

Стефанов обясни, че обществото се е уморило от избори: „Виждаме, че няма желание за промяна в обществото, повече от половината българи не искат предсрочни парламентарни избори“.

Чавдар Найденов от АФИС коментира последното изследване на агенцията, според което електоралната ножица между ГЕРБ и БСП се затваря и ако се стигне до извънредни парламентарни избори, 22,9% биха подкрепили ГЕРБ, а 22,6% - БСП. Той уточни, че управляващите са в изолация спрямо преобладаващите обществени нагласи: „Така че е съвсем закономерна е тази ерозия, която наблюдаваме последните месеци“.

Не само управляващите, но до голяма степен и опозицията се таргетират върху 10% от българите, посочи той и заключи: “Като работиш за 10%, електоратът ще се топи“.

Според Найденов желание за промяна в обществото има, но тя няма своите говорители в мейнстрийма на българските медии: „Едно управление, което се крепи върху апатията, независимо дали е на ГЕРБ или на БСП, не може да се закрепи дълго и е с вързани ръце. Сега дори десни партии, най-напред националистите, а след това и класическите, започнаха да посягат към леви лозунги.“

Разговора чуйте от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна