Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НСТС обсъжда промени в Кодекса за социалното осигуряване и в наредбата за ТЕЛК

Манолова не беше допусната да участва в заседанието

| обновено на 17.07.18 в 16:02
2
Снимка: БГНЕС

Социалните партньори обсъждат промени в наредбата за ТЕЛК и промени в Кодекса за социалното осигуряване, свързани с пенсионирането на миньорите.

Омбудсманът Мая Манолова не беше допусната да участва в днешното заседание на Националния тристранен съвет. По правилник тя  не е член на Съвета и нито синдикатите, нито бизнесът припознаха нейното присъствие, за да остане тя в залата и да участва в дискусиите. Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов и вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов възразиха срещу присъствието ѝ:

"Нямам нищо против хората. Имам против процедурата", заяви Манолова. Кокалов допълни: "Ако тя остане, всеки един може да дойде и да иска да присъства и да ни става супервайзор на заседанията, така че аз съм против".

Председателстващият вицепремиер Валери Симеонов отказа да наруши правилника:

"Госпожо Манолова, бих постъпил така и в случай че, примерно, бе дошъл тук главният прокурор неканен, или министър-председателят неканен".

Манолова обясни, че е вносител на промените в Кодекса за социалното осигуряване, с които и последните съкратени миньори в Бобов дол ще могат да се пенсионират по-рано – право, което им бе отнето миналата година:

"Внесено е от Светлана Ангелова и групата на ГЕРБ. Помолена съм от Светлана Ангелова, като човек, който е автор на този законопроект, да дойда и да го защитя….".

Един от засегнатите миньори – Кирил Минев, обясни: "При положение че аз имам 24 години трудов стаж, също и моите колеги, де факто на нас ни се отнема това право с тази поправка, която се направи миналата година, ние да се пенсионираме по-рано".

Поправката в регламента за социалното осигуряване се обсъжда от партньорите, а утре трябва да влезе и в парламента. 

Целта на обсъжданите промени в наредбата за медицинската експертиза е да се преодолее субективната оценка при определяне вида и степента на увреждане. Предлага се да отпаднат диапазоните при оценяването на конкретно заболяване. В експертното решение, освен водещото заболяване или увреждане, ще се записват и всички налични. С други предлагани промени ще се даде възможност комисии ТЕЛК да се разкрият и в малки населени места, като се съкрати срокът за оценяване. ТЕЛК да може да се произнася и за необходимите помощни средства и медицински изделия, без за това да е необходимо решение на друга лекарска комисия, както е сега.

С предлаганите промени ще се улесни окомплектоването на ТЕЛК-овете със специалисти по отделните профили на заболяванията. Лекарите, упражняващи медицинска дейност, също ще могат да участват в комисиите. Премахва се изискването те да работят в комисията на пълен работен ден, като същевременно ще се определят и резервни членове. Така директорите на болниците, към които има ТЕЛК, също ще могат да имат по-голям избор от специалисти. 

Очаква се след промените да се разкрият комисии по освидетелстване и в по-малки населени места и болници и да се улесни достъпът на хората, като се съкратят сроковете за получаване на решенията.

Друга съществена промяна ще даде възможност произнасянето да е основно по документи и само при необходимост да се прави клиничен преглед и да се искат допълнителни изследвания и консултации със специалисти. Ще се отмени и досегашен текст, че освидетелстване на лица могат да искат застрахователи и застраховани лица.

Председателят на Тристранния съвет вицепремиерът Валери Симеонов обясни, че в ръцете на НЕЛК ще е трудната задача да провери истинността на издадените досега решения, с които преобладаваща част от хората в населено място страдат от едно и също заболяване: "Наредбата влиза от момента, в който бъде публикувана, три дена след това".

Председателят на НЕЛК Кънчо Стойчев обясни, че се премахва диапазонът от проценти за едно и също заболяване: "Всичките оценки са вдигнати на горната граница на възможността за оценка на заболяването".

Вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов заяви, че при даването на проценти определящо ще е не основното заболяване, а основното увреждане.

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов поиска вече издадени решения да продължат да се плащат.

Три от четирите бизнес организации са против промените. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал заяви: "Насърчават се здрави хора да се пенсионират по инвалидност и да получават и пенсия, и заплата и не стигаме до справедлива оценка".

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени