Последните промени в наредбата за прилагане на схемата „Училищен плод“, приети с идеята да се даде предимство на производителите при доставките за училищата, ще създадат огромни проблеми, алармират от Българската асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци.
Новата наредба има съществени пропуски при контрола, които биха довели до корупционни практики и превръщането на търговците във фермери, само за да получат предимство и да влязат в онези 33% от доставките, заделени само за земеделски производители. Това каза изпълнителният директор на Асоциацията Чавдар Маринов. Той даде пример с бизнес дама, подала заявление да осигурява доставки по схемата "Училищен плод" на почти половината от всички 486 000 деца, обхванати в схемата. Тя е регистрирала две земеделски юридически лица, но те нямат нужната площ, за да могат дори на теория да произведат толкова плодове. Тя може да продава плодове от едното на другото дружество, но не е ясно откъде ще ги взима, допълни той.
Маринов даде и пример как един търговец може да се направи на фермер, притежавайки налични производствени мощности, които са далеч от обявените количества:
"25,9 ябълки, минати през минималния добив за обвързаната подкрепа от 1283 кг / дка. може да направи капацитет от 33 тона. Заявеното в случая - за 217 000 деца е 212 660 килограма. Това превишава 6,5 пъти над капацитета на производство на тези площи. Ние питаме откъде ще бъдат доставени тези продукти, щом не са произведени от конкретното лице. Затова държим да има текст, който да е обвързващ с производството, както е за колегите от млякото".
Подобно заобикаляне на правилата би могъл да направи всеки градинар, смята Маринов. Браншовиците предлагат фонд "Земеделие" да осигури система за наблюдение като за всеки производител на плодове и зеленчуци се правят проверки чрез идентификационната система за минималните количества домати, краставици, ябълки и други, които трябва да докажат, за да имат достъп до търговете за доставки в училището, защото може да се получи така, че фермер, заявил малка градина от стотина квадрата със зеленчуци, да се окаже доставчик за няколко училища:
"Практиката сочи, че макар да става въпрос за нашите деца, на колкото по-ниска цена фирмите закупят продуктите, толкова по-голяма е тяхната печалба".
За да няма спекулации, наредбата трябва да се промени, подадените до момента заявки - да се анулират и процедурите да започнат при нови условия, при които няма фалшиви приоритети, убедени са браншовиците.
"Всичките продукти, които могат да бъдат произведени от нас, да са закупени от български земеделски производители, регистрирани по реда на Наредба 3. Ние не искаме да караме в училищата! Който иска, да кандидатства, но това да гарантира, че ще купят продуктите от нас".
Маринов е отправил своето предложение до МЗХ, но няма отговор.