Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йонко Иванов: Институциите не си вършат качествено работата

Експерти: Шофьорът на катастрофиралия автобус край Своге не трябва да поема цялата вина за трагедията

Димитър Илиев: Необходимо е спешно да се свика работна група, която да определи опасните завои в страната

Снимка: БГНЕС

Има три основни фактора – път, водач и автомобил. Симбиозата между тях дава възможността да се избегнат тези тежки пътнотранспортни произшествия. Най-основният и най-важният фактор са институциите, които за съжаление не си вършат качествено работата. Това каза председателят на Съюза на преподавателите по автомото подготовка Йонко Иванов в интервю за предаването "12+4".

Според Иванов до инцидента с катастрофиралия автобус в Своге не би се стигнало, ако пътят е бил променен при ремонта: „Тези завои биха могли да бъдат изправени, след това обезопасителните мантинели, които трябваше да бъдат сложени там, също е трябвало да залегнат в заданието за ремонта. След това има проект, след това има изпълнител, след това има комисия, която приема всички тези неща и накрая има и финансов отчет, който тежи на МРРБ, който казва дали е изпълнено това задание".

„Ролята на полицията не е само да дава предписания, а и да санкционира не само водачите, а и изпълнителите на тези пътища, защото не си вършат работата“, добави Иванов.

Председателят на Съюза на преподавателите по автомото подготовка заяви, че не е реагирано адекватно при спасителната акция след инцидента край Своге: "Вдигнаха един хеликоптер, който да следи скоростта по магистралата, а същият този хеликоптер не успя да излети, за да спаси 17 човешки живота. Бягаме от абсолютна отговорност". Затова казва, че вината ще се размие. "Има хеликоптер на БЧК, на военните сили - какъв по-добър случай от този да се спусне една стълба надолу и тези хора да бъдат спасени. Когато има ПТП на такова място и се знае, че има тапа, тези линейки не могат да стигнат до това място. Още повече, че надолу има стръмен наклон. Липса на всякакъв вид организация и координация между институциите".

Димитър Илиев, който е осемкратен шампион в българския рали шампионат и преподавател в НСА, посочи, че проблемът с полагания асфалт по пътищата в страната е много сериозен и вината за случилата се трагедия край Своге не трябва да се поема изцяло от шофьора на автобуса: „Истината е, че такива места по българската пътна мрежа има изключително много. Не е само пътят до Своге. Аз не виждам как би могъл да се разреши този проблем, тъй като това е нещо, което обхваща особено голяма територия. Ще бъде изключително трудно, но още от днес трябва да се започне промяната на настилката, защото такива инциденти, за съжаление, ще има още. Те стават непрекъснато, но при инциденти със загинали един  или двама души не се взимат под такова внимание, каквото тази голяма трагедия. В момента се опитва да се хвърли вина изцяло върху шофьора на автобуса, но аз съм на позиция, че не бива да се действа по този начин, защото всеки шофьор допуска грешки, а състоянието, в което сме принудени да управляваме автомобилите си, е под всякаква критика. Дори на нов път, който е построен преди две години, се случва това нещо. Обяснението е просто – асфалтът е толкова гладък, че при дъжд става все едно да излезеш от банята и да тичате по гладки плочки. Това е невъзможно. Това става и с автомобила".

Според него, освен с асфалта, пътят има проблем и с отводняването.

Илиев беше категоричен, че е необходимо спешно да се свика работна група, която да определи опасните завои в страната и бързо да се вземат мерки за отстраняването на дефектите.

Илиев посочи, че годишно по българските пътища загиват около 600-700 души и затова е необходимо да се вземат крути мерки по отношение на правилата.

Мненията на Йонко Иванов и Димитър Илиев чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени