Има много жени, чиито имена не станаха ясни, а останаха само в полицейската статистика, а някои даже не са и в нея. Има над 20 случая, в които са убити жени в България, но част от тях не са в полицейската статистика, тъй като ги считат за други случаи - на ревност, на неща, които са се случили във фамилията, но те са убийства на жени. Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Надежда Стойчева от фондация „Анимус“. Тя определи станалото с Виктория Маринова като „една много тъжна история, най-вероятно на сексуално насилие, завършило с убийство“.
„Просто стана известен този случай, защото тя е журналистка, но едновременно с това ние страдаме за всяка жена, която е била убита. В момента имам сигнали за една жена, която е в риск - жертва на домашно насилие, с две деца. Тя има две възбранителни заповеди за защита, които не се изпълняват, и тя е пребита на улицата. В момента предупреждавам прокуратура и полиция, тъй като следващия път ще бъде убита. Не може безкрайно някой да бъде пребиван, да дава сигнали и да не се взимат никакви мерки. След това ще бъде в черните хроники“.
Държавата и институциите трябва да се грижат за всички жертви на домашно насилие, категорична е Стойчева.
„Дори и да не става въпрос само за убийства, има десетки, стотици случаи на жертви на сексуално и домашно насилие, трафик на жени и момичета. Най-закъсалите и тежки случаи са тогава, когато институциите не взимат никакви мерки и случаят се задълбочава. Имаме много такива - над 100 случая на деца - жертви на насилие в нашата зона „Закрила“. В един случай, който е изоставен и не се работи добре, става все по-свирепо и жестоко насилие и все по-тежки стават травмите“.
"Хората обикновено не желаят да помагат на жертвите, защото се страхуват да се докоснат до жестокостта на човешките същества", предупреди тя.