Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайският премиер вижда засилващ се натиск върху икономиката след търговската война със САЩ

Ли Къцян
Снимка: БГНЕС

Китайската икономика е изправена пред нарастващ натиск и правителството ще предприеме целенасочени мерки за предотвратяване на големи колебания в растежа, заяви премиерът на страната Ли Къцян по време на своята визита в Европа.

"Тъй като международната обстановка е сложна и нестабилна, натискът върху китайската икономика се е увеличил, но ние сме решени и сме способни да се справим с рискове и предизвикателствата", заяви висшият държавен ръководител по време на речта си в Холандия, съобщава Ройтерс.

Китай де факто се намира в търговска война със САЩ, като Вашингтон заплашва да ескалира допълнително конфронтацията си с Пекин въпреки наложените досега високи мита за вноса на китайски стоки за 250 млрд. долара.

Ли Къцян не разясни какви мерки ще предприеме правителството, за да стабилизира икономическия растеж и да предотврати неговите колебания. Той заяви, че очаква през третото тримесечие икономическият растеж да бъде "в разумен диапазон", без обаче да даде подробности, и изрази увереност в постигането на правителствените цели за растежа през настоящата година.

Последно проучване на Ройтерс сред 68 икономисти показа, че се очаква брутният вътрешен продукт на Китай да нарасне през периода юли – септември с 6,6% на годишна база след експанзия от 6,7% през второто тримесечие, отбелязвайки по този начин най-слаб растеж от началото на 2009 година. Трябва да се има предвид, че властите в Пекин се стремят към икономически растеж от около 6,5% за цялата настояща година.

"Икономиката на Китай продължава да бъде стабилна, като потреблението се превръща в ключов двигател на растежа", отбеляза Ли Къцян след среща си с холандския премиер Марк Руте и след подписването на няколко сделки, включително споразумение за изграждането на завод за нови акумулаторни батерии в Китай на компанията Lithium Werks BV за 1,6 млрд. евро.

В речта си китайският премиер изтъкна решимостта на страната му да подобри защитата на правата върху интелектуалната собственост и допълнително да облекчи достъпа на чуждестранните фирми до китайския пазар.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени