"Имаме едно сметище от 35-40 години, което от една година уж е затворено. Има табела, че затворено, обаче то се пълни, ама с пълна сила и общинската управа, мисля, че една част от нещата са с нейно знание, други без нейно знание, нито го стопанисва, нито го затваря. От 3 години то като се препълни почва да гори."
Потърсихме мнението на общинската администрация. Заместник-кметът Кирил Гелеменов е категоричен, че от началото на тази година сметището е затворено, а отпадъците се депонират в пазарджишкото регионално депо, което обслужва общо 9 общини в областта. Той не отрече, че старото сметище е проблемно, така както са и останалите нерекултивирани съоръжения в страната. Единственият изход от патовата ситуация е рекултивирането на сметището, което е финансов ангажимент на общините:
"Проектът ни е готов, средствата, те ги има вече, те са по програма на Министерството на околната среда и водите. Самата в момента още не е определена, но е сериозна сумата, защото ще се рекултивира основно. Тази маса, която е останала, всички отпадъци ще бъдат изнесени на регионалното сметище в Пазарджик и след това самото място ще бъде озеленено. Ще чакаме от министерството да определят точните суми."
Очаква се рекултивирането да започне през пролетта на следващата година.
В отговор на сигнала заместник-кметът Кирил Гелеменов се ангажира допълнително да се засили контролът, за да не могат външни хора да влизат в сметището и да създават проблеми.