След като в 13 от последните 15 години най-голямата икономика в Латинска Америка беше управлявана от левицата, Бразилия направи остър завой към крайнодясна политика, след като избра за президент бившият офицер от армията Жаир Болсонаро. 63-годишният „Тръмп на тропиците“ се обгради с генерали от резерва в ролята на съветници и бъдещи министри, а в екипа му влезе и страшилището за всички корумпирани бразилски политици и съдия Серджиу Моро.
Ирина Настева, преподавател в университета на Рио де Жанейро, коментира за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“:
„Болсонаро бе избран 55% от валидните гласове, което всъщност отговаря на 39% от електората като цяло, защото 21 процента не гласуваха, а сред гласувалите 7% анулираха волта и 2% гласуваха без предпочитания. Това значи, че 39% от всички гласоподаватели го подкрепят де факто. В същото време той приключи изборите с най-голямата степен на неодобрение от всички кандидати - 64%. В този смисъл по-голямата част от бразилците не се радват на новия президент, въпреки че поддръжниците му се държат сякаш Бразилия е спечелила световното първенство. Още първите речи на Болсонаро след изборите започнаха да не се харесват на някой от неговите гласоподаватели. Доста избиратели поставят под въпрос назначаването на известни корумпирани политици за министри, както и затварянето на Министерството на околната среда в полза на агробизнеса“.
Избирателите на Болсонаро очакват, че предполагаемата борба срещу корупцията, либерализацията на икономиката и освобождаването на достъпа на населението до оръжие ще имат положителен ефект върху икономиката и обществената сигурност. Други се надяват че либералните икономически мерки ще имат добри последствия, държавните институции ще успеят да ограничат радикалните импулси на Болсонаро от расистки, хомофобски сексистки тип. Най-песимистично настроени са избирателите с леви разбирания. Според тях, управлението ще подкопае условията на работещите, ще увеличи унищожаването на околната среда в Амазония и ще задълбочи насилието срещу малцинствата:
„Самият Болсонаро излезе с декларации, които са в подкрепа на това песимистично тълкуване и дори каза, че левите му опоненти ще бъдат арестувани или изгонени от страната. Вече доказа на практика и цензурата на комуникационните средства, които докладваха за фалшивите новини, използвани от кампанията му“.
Предизборната програма на държавния глава е била „много повърхностна“ по темата за икономическата дисциплина, коментира тя. Бразилия, за разлика от съседните си страни, до ден днешен не е наказала водачите на военната диктатура нито отговорните за изтезанията и убийствата в този период. Тогава не са били разпространявали новини за корупция и насилие, което създава сред хората погрешното впечатление, че времето на диктатурата е било честно и мирно, коментира тя:
„По този начин се създава вярването, че най-добрата форма за борба с корупцията и насилието би било да се даде повече власт на военните“.
Изборите са пробудили отчасти левите партии, които за пръв път от десетилетия са опитали да сформират единен блок и да не се атакуват взаимно, коментира Настева.
Болсонаро често е сравняван с Доналд Тръмп, защото между двамата има известни прилики, изтъкна тя:
„Привидна прилика, която не е особено вярна, е че и двамата са националисти. В случая на Болсонаро, той е единствено против страните, които смята за социалистически. Най-голямата прилика между Болсонаро и Тръмп е употребата умишлено на предизвикателни изказвания. В този случай, Тръмп дори изглежда доста възпитан в сравнение с Болсонаро, който съвсем наскоро каза, че ще третира социалните движения и леви партии като терористични групи, които трябва да се отстранят. Относно възможността политиката му да бъде повлияна от американската, това със сигурност е вярно. В едно скорошно събитие в САЩ бившият капитан Болсонаро козирува и отдаде чест пред американското знаме, което показва неговото подчинение. Той винаги е хвалил Тръмп и е критикувал дипломатическите отношения на Бразилия със страните в опозиция с Вашингтон. Болсонаро изглежда доста склонен да подпомогне САЩ в евентуална военна акция срещу Венецуела…“.
Настева очаква да се задълбочат дипломатическите отношения между Съединените щати и Бразилия.