Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът Радев връчи националното знаме на 27-ата Антарктическа експедиция

Първата група наши антарктици потегля за ледения континент

Тазгодишната експедиция ще изследва морските обитатели, ледниците и климатичните промени

4
Снимка: БГНЕС/Христо Пимпирев

На традиционна церемония в Президентството държавният глава Румен Радев връчи националното знаме на участниците в 27-ата българска Антарктическа експедиция.

„За 27-ми път нашите антарктици се отправят на научен поход към Южния полюс. За да предизвикат човешките възможности в едни крайно екстремни условия и да разширят познанието ни за света. Антарктида отдавна не е само любопитство и екзотика. Антарктида вече е необходимост. Тя е барометърът за  глобалните климатични промени“, каза държавният глава.

„Антарктида е най-голямата научна лаборатория в света. Ще има учени, които ще изследват геологията и минералните ресурси на този континент. Движението на ледниците и изменението на климата. Полярните изследвания са бъдещето на човечеството, които ще разрешат много проблеми“, обясни проф. Христо Пимпирев.

Научната експедиция изпълнява национална полярна програма за научни изследвания. Седем проекта са одобрени от специализирана комисия по полярни науки и това се прави за първи път, съобщи проф. Пимпирев в интервю за предаването "12+3". Кандидатствали са 30 проекта от научни институти в страната.

Част от одобрените проекти са свързани с изследване на уникалния животински и растителен свят на ледения континент, който започва да страда от глобалното замърсяване. Христо Пимпирев даде пример с установената от наши учени наличност на тежки метали по перата на пингвините.

Два от проектите тази година са посветени на морската биология и изследване на морските обитатели. „Докато на сушата организмовият свят е много оскъден, тъй като условията са много сурови, водата дава една постоянна среда, въпреки че температурата й е минус един градуса. Тя е богата на растителен и животински свят. Очаква се да бъдат определени доста нови видове за науката", прогнозира проф. Пимпирев.

Два от проектите са свързани с климатичните промени. Към българската група, която ще бъде съставена от 12 учени, се присъединяват чуждестранни изследователи – геоложка от Истанбул, колумбийска геоморфоложка, която ще работи с дрон върху движенията на ледниците и португалски изследователи.

Антарктида е континентът на бъдещето, категоричен е Пимпирев: „Завиждам на колегите ми, които ще се докоснат за пръв път до това уникално място. Антарктида е като друга планета. Но и при мен има тръпка, въпреки че ще пътувам за 26-ти път в средата на декември.“

Първата отпътуваща сега група от 10 души се състои предимно от логистици, които трябва да съживят базата след тежката полярна зима с ураганни ветрове и температури от под минус 30 градуса. С антарктиците ще пътува и специален шеф-готвач.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна