Защо не можем да се справим с мръсния въздух? Ще помогне ли програмата, представена за обществено обсъждане? Тези въпроси коментира в "Хоризонт за вас" Димитър Урдев, доброволец от мрежата AirBg. Европейската комисия даде на България два месеца срок да изпълни изцяло решението на Съда на ЕС от април 2017 година, свързано с мерки за подобряване на качеството на въздуха и намаляване на фините прахови частици.
"Стартирала е наказателна процедура. Преди това има доста предупреждения. Гледам на това с притеснение, защото евентуални глоби ще засегнат всички нас. Като граждани ние оказваме натиск върху институциите да вземат решение, така че качеството на въздуха да бъде в поносими норми.
Сред основните замърсители е битовото отопление. Мерките, които правителството трябва да вземе, са много тежки, защото ще ударят директно по джоба на българина. Подмяната на отопление навсякъде е тежък и скъп процес. Ако се използват филтри за комини, това е много спорно като решение. А минаването на газ също е трудно, защото страната не е газифицирана достатъчно. В ценово отношение това е конкурентен вариант, но изисква немалка първоначална инвестиция. Това, което се направи за санирането, беше полезно, но не е достатъчно. Има още много неща, които трябва да се направят", отбеляза Урдев.
Димитър Урдев подчерта, че "лошият въздух рефлектира върху здравето, тоест даваме парите под друга форма, без да си даваме сметка за това. Поради естеството на замърсеност, особено зимата, дори и малките населени места не могат да избегнат лошото качество на въздуха."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.