В различните държави хората имат различни навици и начин на живот, но при аюрведа се лекува не симптома, а първопричината за болестта. "Целта на аюрведа е да се стигне до първопричината. В аюрведа не чакаме да се прояви някаква болест или резултатът от нея. Целта е да има превенция", подчертава Триптахи.
Мисията на аюрведичните лекари е да научат хората да лекуват първопричината, а не крайния резултат, категоричен е лечителят, който твърди, че "75 на сто от заболяванията могат да бъдат излекувани, ако човек осъзнае себе си и започне да живее по-здравословно".
„Първото е ахара – това е свързано с храносмилането и човек да бъде осъзнат с какви продукти трябва да се храни и какво е състоянието на храносмилателния огън. Второто се нарича нидра – това е сънят. Той е свързан по-скоро с успокояването на ума, човек така да си балансира живота чрез различни практики, че да може да има пълноценен сън. И третото - контрол над желанията. Да осъзнаем къде ни е лимитът. Докъде си казваме „аз това искам да постигна“ и до там, а не непрекъснато да има някакви желания, защото те също причиняват стрес“, казва Адвет Триптахи.
Индийският лечител идва у нас ежегодно, за да предава знанията си и да помогне на българите "да се чувстват здрави и щастливи". Казва, че тук, от българите, е научил какво е да се споделя обичта. Българите са модифициран вариант на индийците, смята Триптахи. Българите, по думите му, са "много топли, много отворени към различни начини на лечение": "Като дойда в България, сякаш намирам част от Индия и тук." Открива връзката между Индия и България и в близостта на думи и числа. Например въпросът „Как си?“ звучи поразително сходно на двата езика.