Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверка на БНР установи: Манолев не е собственик на къщата за гости, но е собственик на имота

До туристическия обект свободен достъп няма

Снимка: БГНЕС

Къщата за гости, която коства оставката на зам.-министър Манолев, не е негова собственост, установи проверка на БНР. Манолев обаче е собственик на земята, върху която тя е построена и която той твърдеше, че продал през 2012 година. Всъщност Александър Манолев е продал учредено право на строеж. 

Къщата се намира по пътя за туристическата местност Попина лъка над Сандански. Собственик е фирма „Агротрейд“ на Анна Владимирова, която е едноличен търговец. Преди 6 години тя е внесла и проекта за европейско финансиране по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони. На разгърнатата застроена площ от 500 квадратни метра са обявени само 10 легла за нощувка, показа справка в общината.

До къщата няма свободен достъп, какъвто имат обектите, работещи като туристически. Няма я и изискуемата табела, че е обектът е реализиран по европейска програма. Опитите на екипа на БНР да направи резервация удариха на камък, тъй като няма обявени телефони, а софийският телефон на „Агротрейд“ е изключен. Екипът ни не успя да открие къщата за гости и чрез сайтовете за резервации, защото няма име. Според кмета на община Сандански Кирил Котев обаче вилата действа като туристически обект и плаща дължимите 50 стотинки на нощувка на легло:

„Вижда се, че има движение, особено уикендите“.

Част от изискванията към къщите за гости, финансирани по Програмата за развитие на селските райони, е в тях да бъде нает персонал – не по-малко от 5 лица – да има рецепция, да не се променя предназначението, тоест да се използват като като къщи за гости. Петгодишният срок за наблюдение на този проект изтича в края на годината, а прокуратурата и ДФ "Земеделие" вече започнаха проверка. Ако експертите открият нарушения, Владимирова ще трябва да върне цялата европейска помощ от над 390 000 лева. Такива случаи вече има – над 10% от одобрените подобни проекти. За изграждането на внушителния обект с голям двор и басейн не са ползвани кредити, а сумата от ДФЗ е изплатена след построяването му. 

Тоест едноличният търговец е разполагал с този финансов капитал! 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени