„Изобщо не трябваше да се стига до днешното заседание на ВКС. Според мен в закрито заседание следваше искането да се обяви за недопустимо и да се приключи въпросът“. Това каза пред БНР адвокат Йорданка Бекирска - правозащитник, която познава лично Джок Полфрийман и го е представлявала по различни дела - за правото му на образование, правото му на екстрадиция и правото да регистрира Сдружение за правата на затворниците.
Тя припомни, че исканията на главния прокурор Сотир Цацаров бяха две - да се възобнови разглеждането от друг състав на условно предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман, а второто - да бъде спряно действието на вече окончателното определение, което Апелативният съд произнесе.
Адвокат Бекирска изрази мнение, че постановеното решение от състава на Апелативния съд е било единственото възможно и правилно, което е следвало да бъде постановено при изпълнение на закона.
В предаването „Нещо повече“ по програма „Хоризонт“ тя обясни, че е правилно съдебният акт да се нарича определение: „Така е записано в Наказателния кодекс“, уточни тя и добави, че такава е практиката.
Правата на затворниците
„Правата на затворниците са нещо голямо и не може да се каже, че след като веднъж си бил поставен в подобно място за лишаване от свобода, повече не можеш да разчиташ на нито едно свое човешко право“, коментира адв. Бекирска. Тя сподели наблюденията си върху Полфрийман във времето на престоя му в затвора:
„Той беше един от най-активните лишени от свобода хора на територията на България, от гледна точка на моите възприятия. ... Той през цялото време се бореше за възможността си да се образова. Когато имаше работа и беше достъпна за него, той веднага се включваше. Той завърши дистанционно висшето си образование в австралийски университет, само благодарение на усилието си да заведе дело, което водих аз през 2013 година, за да може администрацията да му разреши достъп до компютър, но не с интернет, а който да ползва като пишеща машина, за да може да изпраща материалите, за да си защити образованието“. Бекирска даде и още примери за активността на Полфрийман и припомни, че администрацията на затвора му е давала 12 награди през годините.
„Допълнителните негови действия, които са в обществена полза и са подпомагали по различен начин развитието му и усещането му за справедливост, всъщност са довели до неговото израстване“, коментира още адвокат Бекирска.
Цялото интервю на Людмила Железова и Силвия Великова с Йорданка Бекирска в предаването „Нещо повече“ можете да чуете от звуковия файл.