От съобщението на прокуратурата става ясно, че мотивът за това е обявеният по-рано от БСП брифинг в Перник. "Прокуратурата няма да позволи да бъде използвана за политически цели и в нарушение на нейните регламентирани правомощия", заявяват от институцията.
В Перник лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че БСП ще внесе вота на недоверие към правителството за провала в управлението на околната среда и водите на 20 януари.
На 16 и 17 януари всички парламентарно представени политически сили без ГЕРБ ще бъдат поканени на консултации, каза Корнелия Нинова:
"Ще им предоставим и мотивите, за да могат и те ако искат да се включат да ги допълнят, да включат нещо от своите политики".
Тя съобщи още, че след отменената днес среща с главния прокурор Иван Гешев му е задала писмено въпросите, свързани с водната криза в Перник.
Корнелия Нинова отбеляза, че въпросите са три. Има ли образувани досъдебни производства във връзка с водната криза. Ако има такива, срещу кои лица са те и по кой член от Наказателния кодекс и води ли се разследване по договора за ремонт на стената на язовир "Студена" на стойност 32 милиона лева
"Държим да получим отговор и отново се ангажирах пред перничани, че ще ги информирам за това, след като получим информация. Ние сме избрани от тези хора, ние ги представляваме и когато те ни упълномощават да свършим някаква работа, искаме да я свършим. Щях да поставя на главния прокурор и още един въпрос - този за вноса, преработката и изгарянето на боклуци в България".
„Където има силно изразен публичен интерес, политиката е призвана да откроява, дефинира и защитава публичния интерес, така че доводът, че се политизира един въпрос, е само за тези, които виждат в политиката мръсна дума“
За предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" Атанас Костадинов - депутат от парламентарната група на БСП и бивш заместник-министър на околната среда в правителствата на Сергей Станишев и на Пламен Орешарски - заяви:
„Има проблем с управлението на водите като цяло и предизвикателствата, свързани с това са огромни. България не изпълнява Рамковата директива за водите. Тя не подрежда, при управлението на водите, дейността си така, че да осигури за населението достатъчно вода - за бита, за индустрията, за екологичните нужди на природата, за напояване, за земеделие и за хидроенергетика. България е пример за това как не се управлява устойчиво процесът и това е от години“.
85% от водите в язовирите, предназначени за питейни нужди, се ползват за енергийни, каза Костадинов по повод намерението на БСП да поиска вот на недоверие към кабинета заради кризата във водния сектор.
Според социалиста по времето на кабинета „Орешарски“ не е имало „спиране на парите в класическия смисъл на думата“, поради което в Перник да няма воден цикъл:
„Община Перник неколкократно променяше обхвата и заданието и това беше проектът като цяло“.
Според Костадинов Европа е искала реформа на целия воден сектор, а правителството на Борисов е предложило реформа само на ВиК сектора.