Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Важно е дали Китай ще успее да въздейства върху Русия и да я насочи в търсене на изход от войната

"В близките години, да не кажа и десетилетия, ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея"

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ясно е, че в близките години, да не кажа и десетилетия,  ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея. Това обясни пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по "Международни отношения" в УНСС
"За момента тя е контролирана. Западът успява да проявява сдържаност, за да не стига до ескалация. Притеснително е обаче изявлението на Полша, че ако Украйна не успее да се справи с бойните действия срещу Русия, поляците евентуално биха се намесили в конфликта".

Много важно е да продължи комуникацията с президента Путин, смята доц. Ралчев.

"Тези, които могат да говорят с него, да го правят. Чрез тях могат да достигнат и определени западни послания, защото пряка комуникация е трудно осъществима. Ще трябва да се говори през Китай, Турция или други държави"

Китайският лидер Си Дзинпин пристигна в Москва на тридневно държавно посещение.

"Най-важната тема е дали Китай ще успее по някакъв начин да въздейства върху Русия и да я насочи към търсене на изход, защото в момента ситуацията изглежда безнадеждна. Нито Русия, нито Украйна могат да си позволят да загубят, както и Западът не може да остави Русия да спечели, нито Китай ще си позволи Русия да загуби. Залозите са много, а няма формула, която да може да предложи и на двете страни приемливо решение".

Единственото важно нещо в Мирния план за Украйна, който Китай предлага, е ядреното сдържане, смята доц. Ралчев.

"Може би ще се наложи Китай да играе някаква нетрадиционна роля. Това няма да е класическо посредничество.  Путин може да разговаря с много малко световни лидери. Китай може да бъде важен комуникатор и да насърчи руския президент да мисли в определена посока".

Информацията, че има възможност Китай да изпрати оръжия на Русия има определен пропаганден характер, обясни доц. Ралчев.

"Ако Китай изпраща помощ на Русия за участието й във войната , тя ще бъде под формата на нискоинтензивни военни доставки, които няма да предоставят съществено имущество на руснаците.  Китай няма да иска да се конфронтира чак толкова много със Запада".

Цялото интервю на Снежана Иванова с до. Пламен Ралчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени