Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 скулптурни маски на комици ще поддържат сцена на Сатиричния театър

Снимка: Ани Петрова

Колона с маските на Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев и Татяна Лолова бе открита в Сатиричния театър "Алеко Константинов". Следващият образ ще бъде на Георги Парцалев. Проектът се реализира по проект на скулптора Кунка Димитрова.

В любимата на столичани "Сатира“ предстои откриването и на стенописа "Небесен театър" съвместно с Националната художествена академия.

Директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов споделя, че всичко започва от една маска на Радой Ралин. Тя е била забравена в заведение и в последствие е подарена на Сатирата.

"На мен ми се видя изключително важно да го запазя това нещо и да се превърне в символ, защото Радой Ралин е човекът, който всъщност прокарва идеята за Сатиричен театър“, казва той.

Общо дванайсет скулптурни маски символично ще поддържат голямата сцена на Сатиричния театър. Централната колона ще съхрани паметта на най-обичаните български актьори.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна