Академична почтеност, интелектуална автономност, образование, нравственост, свобода, отговорност, саморефлексия, съзнание, памет, воля, емпатия всички тези словосъчетания от думи ни водят към заглавието на един труд, който вече е на книжния пазар "Научна етика". Автор е доц. д-р Катя Михайлова.
Прилагаме ли правилата на принципната почтеност на практика в научните изследвания, както в колегиалните взаимоотношения?
"Времената са тези, които предизвикват. Именно в тежките времена, в най-непочтените времена е най-нормално да се родят такива трудове, които се отнасят до почтеността, защото тя е човешко желание", споделя авторката.
По нейните думи задачата ни днес е да съхраним човека в неговата човечност, а не да тръгнем след изкуствения интелект и да не знаем в какви "овце" ще ни превърне той.
"Истинско университетско образование без почтеност не може да съществува. Образование включва в себе си думата образ. Чрез образованието, училищно или университетско, ние предаваме на нашите ученици на нашите студенти, на тези, които остават след нас, образа, които те да следват. Ако този образ е без почтеност, Земята не я чакат добри неща", посочва доц. д-р Катя Михайлова.
Образованието трябва да чувства почтеността. Нека мълчаливият свидетел в нашето общество да проговори. Има два начина, за да се реагира на непочтеността – етичен и правен."
Повече можете да чуете в звуковия файл.