Цветелина учила в математическа гимназия във Варна, сега е студент българска филология и в Лабораторията по 3D дигитализация на БАН открива възможността за разглежда виртуално построената преди 17 века Римската гробница в Силистра.
Снабдена с очила за виртуална реалност и два сензора в ръце, Цветелина си проправя път през гробницата.
Вариация на „модерния начин да се научи историята“ на Цвети е и въпросът на учители. Може ли подобни технологии да се интегрират в електронните учебници. От лабораторията по 3D дигитализация на БАН със сигурност нямат отговор на този въпрос. Към момента. Но със сигурност са поели пътя към отговора му.
Доц. Иван Георгиев от Института по информационни и комуникационни технологии казва, че лабораторията, която е мобилна, вече работи за дигитализиране на разкопки, музеи и артефакти.
Валентин Петков от БАН сканира и дигитализира именно културни ценности. Има интерес към историята, но разбира и от дигитализация. И точно пред студенти като Цветелина, а може би и бъдещи колеги, обяснява, че тази работа има значение.
Еврокомисарят за иновациите Илиана Иванова също видя какво е изградено в България с повече европейски пари – около 24 милиона и 952 хиляди лева. И български около 4 милиона. Илиана Иванова изтъкна, че това са добри примери за усвояване на европейски средства“, пари, които отиват за опазване на културното наследство.
Още по темата в звуковия файл.