Политическата конюнктура в ЕС в момента е благоприятна за влизане в Шенген на България и Румъния. Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и бивш зам. – министър на външните работи.
"Има необходимост от туширане на вътрешните противоречия в Съюза заради войната в Украйна. Но времевият хоризонт не е голям. Той ще приключи с реалния дебат за дълбоките реформи на ЕС, който трябва да се състои през следващата година. Той е свързан с кандидатурата на Украйна за членство в ЕС. Тогава фокусът ще бъде преместен. България и Румъния нямат много време, ако искат да постигнат пълноправно членство в Шенген".
Днес в Словения започва Залцбургският форум, на който се очаква темата за Шенген да бъде сред основните, а австрийският вътрешен министър Герхард Карнер да разясни позицията на Виена за присъединяването на България и Румъния към Шенген.
Има информация, че Австрия е готова да разхлаби ветото за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, като премахне границите за въздушния трафик. Сухопътните граници ще запазят сегашния си статут, като България и Румъния официално няма да бъдат членки на Шенген.
Новината беше потвърдена от румънския премиер Марчел Чолаку в коментар във Фейсбук, а пред журналисти президентът Румен Радев коментира, че за страната ни е критично важно да се отворят сухопътните граници.
"Това е нещо, което е по-добре от нищо, но не трябва да замени всичко, дори в краткосрочен план.
Това, само по себе си, не е членство в Шенген. Поетапно влизане е възможно, но без фиксирани срокове за пълно членство, би останало просто един акт, който не води към завършване на процеса по присъединяване.
Предлагащото се в момента е един логичен компромис, който се очакваше. Въпросът е какъв ще бъде крайният резултат".
Кючуков посочи, че е необходимо първо Австрия да потвърди официално и да разясни тази информация. Той отбеляза, че трябва и Нидерландия също да приеме подобен подход, защото е другата страна, която спъва България по пътя на членството в Шенген.
Дипломатът коментира и възможността да е поставено изискване към българската държава да приеме хора, търсещи убежище, по-специално афганистанци и сирийци.
"Условията, които поставя австрийската страна, изглеждат странни. Те не са насочени дори към България. Приемането на бежанци не е предмет на двустранните отношения на Австрия с България и Румъния. Решаването на въпроса с убежищата за мигрантите няма отношение към Шенген.
Второто условие, което Австрия поставя - трикратно увеличаване на мисията на "Фронтекс" в България, също не е към България. То е към ЕС.
Желанието да има повече от една шенгенска граница по пътя на мигрантския поток е свързано с искането за засилен граничен контрол между България и Румъния и между Унгария и Румъния – това е и основната причина Австрия да блокира България и Румъния".
От премахването на границите за въздушния трафик не печели търговията, посочи Любомир Кючуков.
"Обменът на стоки остава обвързан със сухоземния транспорт".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Любомир Кючуков може да чуете в звуковия файл.