Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтеглили сме 6.39 млрд. лв. ипотечни кредити за 2023 г.

За ролята на кредитните посредници пред Радио София - председателят на АКПБ Мария Петкова

Снимка: архив

За целия пазар за 2023 г., общите обеми нови ипотечни кредити са били 6.39 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 18.77%, в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв., сочат данните на Българска народна банка. В тези обеми не се включват вътрешни рефинансирания и предоговаряния, които възлизат на 1,38 млрд. лв.

По неофициални данни от Асоциацията на кредитните посредници в България, всички необвързани регистрирани кредитни посредници на пазара, през 2023 г. са съдействали за отпускането на 2.12 млрд. лева ипотечни кредити. От там добавят, че годишният ръст спрямо 2022 г. се равнява на 28.48%.

Годишният ръст на потребителските кредити за миналата година, реализирани с помощта на членовете на Асоциацията, е 47%. В АКПБ са отчетени 229 млн. лв. за 2023 г. спрямо 156 млн. лв. за предходната година.

Пред Радио София председателят на АКПБ Мария Петкова обясни, че кредитните посредници в България предлагат високо качество на услугата.

„Кредитният посредник трябва да е регистриран в БНБ, нашата дейност се регулира от БНБ. Хубаво е, когато се пристъпи към консултация с такъв специалист, да се уверите, че срещу вас стои кредитен посредник, регистриран в БНБ. Още една гаранция е и ако членува в Асоциацията на кредитните посредници“, уточни Петкова.

В официално писмо от БНБ са уверили Асоциацията, че обемите на регистрираните кредитни посредници ще бъдат включени в регулярна статистика на регулаторния орган.

Мария Петкова добави, че през 2023 г. всеки трети българин е ползвал услугите на кредитен посредник за ипотечен или жилищен кредит.

Според статистиката на БНБ към 31.12.2023 г., за последните пет години депозитите растат с по-голям темп, отколкото кредитите. Към края на миналата година, в банковата ни система има почти 129 млрд. лв. депозити на домакинства и нефинансови предприятия.

1662 евро е задлъжнялостта на глава от населението у нас, което е над 10 пъти по-малко в сравнение със средните за ЕС 18433 евро. Домакинствата у нас поддържат едно от най-ниските съотношения заеми/активи в ЕС 14,7% в сравнение със средните за Еврозоната 26%.

Очакванията за 2024 г. са тя да повтори 2023 г., по отношение на отпуснатите ипотечни кредити, каза Мария Петкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени