Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Естественото състояние на планинската икономика е разнообразието"

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

Планините тепърва ще стават важни заради факторите климат и по-благоприятна среда за живот, прогнозира изследователят

| Интервю
Димитър Събев
Снимка: БТА

В демографско положение българските планини са по-стабилни от равнинните територии на страната.

Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател.

Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска. Ние сме планинска мозайка и това много рядко се осъзнава на ниво планиране, смята Събев, който е автор на дългогодишни проучвания по темата, обобщени в книгата "Планинските райони на България – икономика и население".

"Писането на книгата беше пътешествие в борба за данни. На доста места успях да изкопая неща."

Само 3% от произведената продукция на големите ни планински общини е свързана със земята, останалата част е от преработваща промишленост, е открил данни Димитър Събев. Той определи факта като изненадващ.

Планинска България се оказва сред най-индустриализираните терени в Европа. Това е потвърждение колко грешна е представата ни за "паша, тютюнец, малко боровинки и това е всичко", отбеляза той.

Естественото състояние на планинската икономика е разнообразието, коментира журналистът в предаването "Хоризонт до обед".

В исторически план планинското население, за да може да живее в тази трудна среда и да си осигури прехраната, трябва да прави едновременно десетки неща, поясни Димитър Събев. 

"Да си гледа овчиците, да си има градинка с бобец, да шие и да продава, жените да тъкат… Именно заради това хората от планините са били от най-ранни години по-предприемчиви, по-напредничави. Неслучайно българското Възраждане тръгва от планините. 

"В равнините имаш гарантирано съществуване – богато, бедно, но гарантирано, а в планините постоянно трябва да ръчкаш нещо", посочи авторът.

Моноиндустриите в даден регион, наложени по време на плановата икономика, го лишават от естественото му многообразие и устойчивостта, която то дава. Обезлюдяването е естествено следствие на грешни стопански политики в миналото, изрази мнението си Димитър Събев.

Песимизмът спрямо българските региони обаче трябва да се приема с особено подозрение, смята той.

Планините тепърва ще стават важни заради факторите климат и по-благоприятна среда за живот, прогнозира Събев.

"Имаме много да се научим от традиционното и имаме перспективи за бъдещето."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна