Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството разреши на частен инвеститор да построи болница "Мама и аз"

Снимка: БГНЕС

Година и половина след замразяването на проекта на Търговска лига за изграждане на частна детска болница в София, правителството разреши на същия инвеститор да построи многопрофилна болница с името "Мама и аз". Лечебното заведение ще може да работи със Здравната каса и ще предлага лечение както на деца, така и на пълнолетни, става ясно от съобщение на Министерския съвет. 

Първоначалният проект на Търговска лига, внесен в здравното министерство през лятото на 2022 година, предвиждаше изграждане на детска болница с над 400 легла, със спешна и интензивна грижа. Заради пропуски в документите служебният министър Асен Меджидиев отложи решението си дали да предложи на правителството да одобри проекта. 

В средата на миналата година от Търговска лига обясниха за БНР, че нямат информация дали повторно внесеният проект е придвижен или процедурата е прекратена. Междувременно инвеститорът построи детско отделение „Мама и аз“ в частната болница „Сърце и мозък“ в Плевен. 

Новият им проект предвижда многопрофилна болница на комуникативен терен в София, която ще разполага с 30 клиники и отделения и над 400 легла. Заявена е готовност за построяване до 4 години, с пари от търговската дейност на инвеститора и с банкови кредити. Най-рано след 4 години трябва да бъде готова и държавната Национална детска болница. За нея към момента има избран терен, върху който все още се намират две сгради, подлежащи на събаряне. От инициативата „За истинска детска болница“ посочиха преди дни, че по никакъв начин не личи да се изпълнява решението на парламента за ускорено изграждане на лечебното заведение.  

От Обществения съвет за създаване на Национална детска болница настояват за незабавно изслушване на здравния министър и на министър-председателя в Народното събрание относно днешното решение. Според членове на съвета то е било взето при пълна липса на прозрачност. С приемането му предварително се залага дефицит на кадри и се създават допълнителни спънки пред трудно напредващия държавен проект за детска болница, се посочва в позицията. 

Членът на Обществения съвет Надежда Цекулова заяви:

"Когато една ключова болница, каквато би била многофункционалната многопрофилна детска болница, е частна - по какъв начин ще се гарантира, че тя ще обслужва всички тези и социални функции, които извършват масово в България държавните лечебни заведения? Това, че няма да има лекари, няма да има пари и всъщност няма да има нужда от втора голяма детска болница, не е някакво притеснение на някакви хора, това е абсолютен факт, който се базира на изчисления и данни - на броя на населението, на нуждата от болнична помощ, на наличностите, с които София и регионът разполагат".

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени