Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата за България и региона водородна зарядна станция откриха в София

Центъра за компетентност "Хитмобил" при БАН
Снимка: Центъра за компетентност "Хитмобил" при БАН

Първата за България и региона водородна зарядна станция бе официално открита в София. Проектът е част от лабораторията за тестване и развитие на системи за чиста енергия. Но и крачка към това в България да има повече инфраструктура за водородни автомобили.

В България все още има само един водороден автомобил. И той част от проекта на Центъра за компетентност "Хитмобил" при БАН.

Водородната зарядна станция е изработена от австрийската компания. А водородът с много висока чистота е достатъчен за директно използване в транспортни средства. Съдовете за високо налягане на станцията могат да се съхраняват до 70 килограма компресиран водород, с който може да се осигури до 7 000 километра пробег. Възможностите й за компресиране на водорода са от порядъка на 40-50 килограма на денонощие, което е достатъчно за ежедневно зареждане на 10-15 автомобила или на два автобуса.

Това е първата в страната и региона полева лаборатория за тестване и развитие на системи за чиста енергия, каза директорът на Центъра за компетентност „Хитмобил“ в БАН чл. кор. Евелина Славчева. Проектът на стойност 21 млн. лева ще бъде надграден.


Докато България търси възможности, ЕС вече пише правила. Преди близо година ЕП прецизира задълженията за станции за електромобили и водород. За водорода европейските държави трябва да имат станции за зареждан на всеки 200 км до 2031 г. С приемането на Водородната пътна карта през 2025-та година у нас трябва да има 120 водородни автомобила. И 5 водородни зарядни станции. За по-нататък да има още 600 превозни средства и още 14 зарядни станции. Като водещо в политиката за използването на водорода, Министерството на иновациите и растежа припомня, че във Водородната стратегия са заложени редица мерки и стъпки за развитието на сектора, припомня служебният заместник-министър на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов.

Около 14 400 задвижвани с водород електрически превозни са били продадени в световен мащаб през 2023 г., в сравнение с 20 700 през 2022 г. Това е спад в световен мащаб с около 30 процента, пише специализирано издание за водородна енергия. Китай изпревари Южна Корея като най-големия пазар на подобни превозни средства 5 600 продажби в сравнение с 4 631 продажби. Но с уговорката, че става въпрос и за продажби на камиони, ванове и автобуси. Само 773 водородните превозни средства, продадени в Европа. Което я нарежда на четвърто място в класацията след третите в нея – САЩ. Германия и Франция сред европейските държави имат по 200-300 новорегистрирани такива автомобила. Германия и Нидерландия обаче са на върха на класацията за зарядни станции за водород. 88 и 19. Като в държави като Чехия, Норвегия, Исландия, Латвия и Италия започват да се появяват по една – две зарядни станции за водород.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна