Управителният съвет на Българската народна банка разпореди на банките и клоновете, извършващи дейност в страната, прилагането на минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти.
Това се съобщава на уебсайта на централната банка, след като на свое заседание УС на банката е направил "Преглед на въведените от БНБ макропруденциални мерки във връзка с рисковете пред банковата система".
Аналитичният материал посочва, че в резултат на надзорната политика на БНБ за системното изграждане и съхраняване на буфери в банковата система е създадена устойчивост по линия на ликвидност, капитал, ефективност и качество на кредитите. Същевременно, налице е изразен кредитен растеж преди всичко в сегмента на кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, посочват от БНБ.
Годишният темп на нарастване на кредитите, обезпечени с жилища, за банковата система се увеличава от 10,1% в края на 2020 г. до 15,0% и до 16,1% през следващите две години и се ускорява до 19,9% в края на 2023 г. Банките не са разхлабили режима при отпускане на такива кредити и не трябва да го правят, става ясно от доклада на централната банка.
От БНБ обясняват, че в тази връзка се въвеждат шестте показатели за наблюдение на кредитните стандарти при жилищните кредити:
1. Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
2. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
3. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
4. Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
5. Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
6. Максимален срок по договора за кредит (матуритет).
С решението се утвърждават определенията и начина на изчисляване и се въвежда тримесечна отчетност за тези показатели на индивидуална и на консолидирана основа, посочват от БНБ.
От централната банка обясняват, че със създадения механизъм за наблюдение и отчетност се цели да се формализира процесът на оценката на рисковете при кредитиране, обезпечено с жилищни недвижими имоти. БНБ ще предприема последващи надзорни действия въз основа на резултатите от тази оценка, посочват още от централната банка.