Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Робърт Тарджан: INSAIT е прекрасна възможност за България

Институтът за компютърни науки е като специално звено към СУ и е създаден в партньорство с два швейцарски института

| Репортаж
2
Снимка: Добромир Видев

Трима нови учени ще работят с българския институт INSAIT в областта на алгоритмите. Ако това ви звучи безинтересно, напомняме, че от най-малкото устройство до изкуствения интелект се използват алгоритми, за да работят. 

Според INSAIT това е поредната стъпка, която би задържала умните студенти да останат в България. 

Проф. Бернард Хойплер, д-р Амир Абух, д-р Томаш Кочумака ще съдействат на завършващите студенти при развиване на знанията. Всички идват от топ университети по света.

Специално за преставянето на новото направление у нас е и проф. Робърт Тарджан, носител на наградата "Тюринг". Той е и член на Националната академия на науките в САЩ и на Националната инженерна академия на САЩ.  

Тази вечер е и неговата лекция в Софийския университет.

"Ще се възползвам от тази възможност да се връщам отново в България. Това, което разбрах до този момент, е много окуражаващо. Работя с един от привлечените учени - Бернард Хойплер и затова виждам възможност и с неговите студенти да правим същото. Това е моето първо посещение в България. INSAIT е наистина удивително и невероятно място. То е прекрасна възможност за България, за града ви. Но и прекрасна възможност за целия регион на Източна Европа за развитие на науката в областта на фундаменталната изследвания. Знаете колко изключително важна е математиката. Тя е основата на много други, на всички други полета на изследователската дейност. И мисля, че България и вашият институт са прекрасно място за начало на такова направление. С нетърпение очаквам възможности за взаимодействие с всички вас", каза проф. Тарджан.

INSAIT е като специално звено към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и е създаден в партньорство с два швейцарски института. А проф. Мартин Вечев припомни, че финансирането е и от държавата, и от световни ИТ компании. Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев каза, че това, което се прави, е важно. 

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна