Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Димитров: Ремонтират се спешно 24 водни съоръжения, които над 60 години не са пипани

"Почти всички общини, които се оплакват от питейно-битово водоснабдяване не са заложили мерки за подобряване и възстановяване"

| Интервю
Снимка: БТА

Най-рано догодина може да се очаква подобрение на водоснабдяването в страната в резултата на предприетите мерки от работната група за водната криза у нас. В момента се рехабилитират 24 съоръжение, каза министърът на МОСВ Петър Димитров в интервю пред БНР.

А други 41 ще бъдат ремонтирани през 2025 г., плануват от работната група, която прави анализ на състоянието на хидромелиоративните съоръжения и ВиК системата, и трябва да се предложат мерки - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни, за решаване на проблема с водоснабдяването.

"Очаквам другата година с влизането в експлоатация на язовир Луда Яна да се подобрят нещата и да доведат до конкретен резултат", коментира екоминистър в предаването "12+3".

Той уточни, че не е член на работната група, "но участвах и представих състоянието на водните ресурси на базата на Института по хидрология".

"Не може да се каже, че само климатичните промени са виновни за безводието. Липсата на питейна и вода за напояване е от много години. Проблемът е причинен основно от ниската ефективност на хидромелиоративната и ВиК инфраструктури, неподдържани вече 35 години", каза Петър Димитров. 

"В момента се рехабилитират спешно 24 съоръжения, на които повече от 60 години не е правен ремонт", каза Димитров.

За 2025 г. са подготвили нови 41 участъка хидромелиоративни съоръжения за ремонт, като сред тях е язовир Копринка.

Според него до края на тази седмица от МРРБ трябва да представят точна количествено-стойностна сметка за рехабилитация и инвестиции на съоръженията, включени в мерките, а финансирането ще бъде от националния бюджет и по европейски програми. 

"Необходимо е и периодизиране на инвестициите по общинските програми за периода 2024 – 2026 г. А към момента се вижда, че общините правят градинки и улици и не инвестират във водопреносната система", препоръча посочи той.

"Почти всички общини, които се оплакват от питейно-битово водоснабдяване, не са заложили мерки за подобряване и възстановяване", допълни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна