Репортаж на Мая Райнова в предаването ''Нещо повече''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Недостигът на вода и климатичните промени бяха обсъдени в дискусионен панел по време на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), която се провежда в курорта Албена.
Представителите на общините споделиха своите впечатления как се отразява кризата с безводието през изминалото горещо лято върху жителите и ВиК сектора. Коментираха и какво е въздействието на засушаването върху населението и какви мерки - дългосрочни и краткосрочни, ще се предприемат за преодоляването на проблема.
Проблемът на все повече общини с водоснабдяването и пресъхналите водоизточници стана обект на дискусии с представителите на местните власти от цялата страна на годишната им среща в Албена. По думите на бившия министър на околната среда и водите Юлиян Попов, модератор на форума, има общини с неизградени системи за водоснабдяване, а на места загубите възлизат на над 90%.
Има държави, които хронично изпитват недостиг на вода, но вече и при нас трайно се върви в тази посока, посочи Иван Иванов – председател на Българската асоциация на водите.
Около една четвърт от населението в България вероятно се снабдява с вода от Самоков и въпреки това дори и в тази община през лятото е имало населени места с воден режим, заяви кметът на Самоков Ангел Джоргов.
Добрият пример на дискусията беше даден от дейността на частното водно дружество, опериращо на територията на Столична община. По думите на Станислав Станев много е важно да се търсят начини за спестяване на наличната вода.
За пример бе посочена ефективна работа ВиК Русе. Директорът му Илиян Милев обърна внимание на още един проблем, за който почти не се говори.
Всички участници в дискусията се обединиха около идеята, че цената на ВиК услугата ще продължи да расте и това е неизбежно. Един от вариантите за краткосрочни действия е въвеждането на публично-частното партньорство в договори с гарантиран резултат.
Управлението на дружествата изисква системен подход и следването на ясни цели, така че при настоящите климатични промени да не продължим с години да говорим за все повече останали на воден режим населени места в страната.