Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вархеи: РСМ и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членство в ЕС

Еди Рама и Оливер Вархеи
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Северна Македония и Албания никога не са били правно обвързани по пътя си към членството в ЕС, заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи след края на междуправителствената конференция Албания - ЕС, която се проведе в Люксембург и положи началото на преговорите по същество. Същевременно албанският премиер Еди Рама изрази съчувствие към РСМ, че не е стигнала до този етап.

Вархеи отбеляза, че този процес се базира на заслугите на всяка страна и обединението на двете би означавало, че се прави компромис с този принцип:

"Не мисля, че те са били правно обвързани. Може би политически - да, но правно-никога. Те започнаха своите междуправителствени конференции върху съвсем различни настройки през 2022 година.  Така че няма нищо ново в това, че Албания върви по своя път. Този процес се базира на постижения. Същото важи и за Северна Македония".

"Чувстваме се наистина тъжни от факта, че нашата братска Северна Македония не е все още в състояние да започне тази фаза на процеса и съчувстваме, тъй като бяхме отхвърляни три пъти. А те бяха първите, които го започнаха", каза от своя страна премиерът Рама и подчерта:.

"Историята не може да бъде причина за спиране на преговорите за членство с която и да било страна. Различни гледни точки за това коя е майката на нашите герои, с кого е правила любов, каква е била биометричната им идентичност по онова време, с кого са били свързани, когато са решили да правят любов – това са наистина много интересни теми за историците. Но не смятам, че са част от това, което ни свързва, за да станем част от ЕС".

"Ако поставяте този процес на двустранна основа, само вредите на тази страна", подчерта Рама и каза: "Има много албанци, които твърдят, че Наполеон е албанец. Да създадем ли тогава  двустранен проблем с Франция? Защото след това ще има двустранен спор за Корсика. И това няма да свърши и ще приключи с блокиране".

"Оставете страните да се развиват, да си вършат работата, да се научат как се изграждат институции, да приложат всичко, което ще им позволи да имат върховенство на закона и демокрация и след като станат член на ЕС,  им кажете: "Не ми харесва името ви". Тогава поне ще сте им дали всичко необходимо, за да функционират като страна членка".

Никой обаче не спомена факта, че Северна Македония отказва да изпълни рамково споразумение на Съвета на ЕС, което предполага да впише българите като държавнотворна нация в преамбюла на конституцията си. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна