Тази седмица на най-големия книжен панаир в света ще бъдат обсъдени различни теми, включително влиянието на изкуствения интелект в издателската дейност, както и засилващият се интерес към литературни поджанрове и нови книжни политики.
Франкфуртският панаир на книгата, който започва официално в сряда, събира автори, издатели и професионалисти от индустрията за пет дни в западния германски град. Сред известните гости тази година са израелският историк и писател Ювал Ноа Харари, автор на "Sapiens: Кратка история на човечеството", и американската писателка и журналистка Ан Апълбаум.
България също ще бъде представена на панаира с участието на 27 издателства. Планирани са шест специални събития с български автори и издатели, като подробности за тях могат да бъдат намерени в програмата на панаира. Един от важните моменти е отбелязването на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература, в което ще участва и българският писател Тодор Тодоров, автор на романа "Хагабула".
В интервю за "Нашият ден", журналистът и издател Светлозар Желев, който се намира на мястото на събитието, сподели, че тази година има изложители от над 100 държави и регистрирани посетители от над 180. "Над 1000 писатели ще присъстват на панаира през следващите четири дни, което го прави най-големия форум в книгоиздаването." Срещите с автори са сред централните събития, като една от най-забележителните е това с турската писателка Елиф Шафак на откриващата пресконференция.
"Ще има и много други събития – те са над 2000 в рамките на панаира – от срещи с писатели до конференции и тематични лекции. Всеки панаирен ден е доста интензивен", допълни Желев.
Той също така разказа за официалното откриване на панаира, което се е провело пред повече от 2500 души. Обикновено на тази церемония присъства държавният глава на почетната страна гост, но този път е участвал само италианският министър на културата, който произнесе реч.
"По време на речите се чуха многократно думите 'заплаха за демокрацията' и 'ограничаване на свободата на словото', теми, които са актуални и в Европейския съюз. Популизмът и национализмът набират сила, играейки с емоциите на хората и връщайки се към миналото", сподели Желев, като подчерта ролята на литературата в този контекст. "Основното послание беше колко важна е литературата в тази ежедневна борба за запазване на демокрацията и ценностите на либералното общество, които Европейският съюз защитава."
Повече информация за събитията на панаира можете да получите, като чуете целия разговор със Светлозар Желев.
Слушайте!