Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЗОК одобри искане на "Една от осем" и Асоциацията на онкологично болни пациенти

Нови медицински изделия ще бъдат добавени към списъка, който НЗОК ще покрива за жени с рак на гърдата

| Интервю
Снимка: БТА

Нови медицински изделия ще бъдат добавени към списъка, който НЗОК ще покрива за жени с рак на гърдата. Към момента те са перука и силиконов имплант. Сумата за перука, която Касата отпуска, е 128 лева и не е актуализирана от години, а цената е между 300 и 500 лева. Това съобщи Гергана Богданова, управител на фондация "Една от Осем", в интервю пред БНР. 

"Имахме среща с НЗОК и тя бе резултат на писмо, което изпратихме заедно с Асоциация на пациентите с онкологични заболявания. С него искахме да се преразгледат сумите за перука и силиконова протеза и настоявахме да бъдат добавени и нови изделия. От Касата бяха отзивчиви и казаха, че има възможност това да се случи. И в този списък ще бъдат добавени задължителен медицински сутиен и компресивен ръкав за жените, страдащи от лимфадем", сподели Богданова. 

Рак на гърдата е една от най-агресивните диагнози и най-чест за смърт при жените. Изчислено е, че всяка една на осем жени се сблъсква с това заболяване.

В предаването "Хоризонт до обед" Богданова коментира и от какво имат нужда жените след лечението, така че да се завърнат към нормалния начин на живот. Оказва се, че много от тях избягват решение на ТЕЛК, защото то им налага социални и финансови ограничения. 

Спряха безплатните прегледи за злокачествени новообразувания на млечна жлеза в Монтана 

Друг проблем е психологическата помощ, тъй като в малките градове не е преодоляна стигмата, че "щом ходиш на психолог, значи си луд", а и там има само един психолог. 

Елица, която вече е преодоляла коварното заболяване, препоръча жените да се самопреглеждат всеки месец. Самата тя открива бучката си и е категорична, че нищо не дава гаранция, че няма да се случи тази диагноза.

"Лечението е дълго, тежко физически и психически за цялото семейство", сподели Елица.

Д-р Иво Гергов от болница "Иван Черноземски" препоръча всяка жена годишно да посещава образен диагностик и да следи гърдите си, като целта е да се открие рано и навреме туморът.

"Жените с фамилна обремененост да се преглеждат на едногодишен интервал на изследване. А колегата да прецени дали през година, или на 6 месеца. Скептичен съм към ежегодните кампании през октомври за профилактика на рак на гърдата. Без ехография и мамография не може да се хване ранен стадий. Трябва у нас да се въведат световните и европейски стандарти как да се търси в съответните възрастова групи. Но хората, които вземат решенията в България, не слушат професионалистите. Скрининг се прави над 45 години в рискова група с мамография", каза д-р Гергов в предаването "Хоризонт до обед".

И Гергана Богданова от "Една от осем" коментира, че с палпация ще е късно, ако усетим бучка в гърдата, защото ще е между 1 и 3 см, а с мамография се хваща при 5 мм: 

"Годишният преглед е изключително важен и задължително с образна диагностика". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени