Проблемите в системата на ТЕЛК са много. Един от тях е, че лекарите в системата на ТЕЛК нямат достъп до здравните досиета на пациентите, което би ги облекчило при даване на оценка. Отсъствие на педиатри в комисиите при освидетелстването на децата също е сериозен проблем.
Това сподели в интервю пред БНР Веска Събева, зам.-председател на Националния съвет за хората с увреждания и председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
В предаването "Хоризонт за вас" тя коментира случая с малкия Алекзандър, на когото при преосвидетелстването се намалява процентът на инвалидност, а момченцето е с генетично заболяване. И няма шанс увредената хромозома "да се оправи или поправи".
"Има специална формула, по която се изчисляват процентите. Всяко нещо има голямо отражение върху оценката на лекарите от ТЕЛК, зависи как е написано в епикризата, те вече не виждат човека, но когато е с генетични заболявания трябва да получат изследването", коментира Веска Събева.
И припомни, че в комисиите липсват и офталмолози и "въпреки че оправиха заплащането, техниката е остаряла".
"Има проблем, на който трябва да се обърне сериозно внимание. Всеки лекар, който влезе в системата на ТЕЛК, трябва да мине сериозно обучение, за да знае как се борави с тази наредба. Не е толкова просто, само, защото си лекар да можеш да оценяваш. Всеки е тясно специализиран, не може лекарят да бъде по всичко", коментира Събева новите правила – само по документи.
Тя посъветва пациентите, да имат отговорност и да следят срока на решението на ТЕЛК.
"Да не чакат три месеца, а когато срокът изтича поне 4 месеца преди това си подгответе документите, за да имате законовия 3-месечени срок на комисията и да не спрат вашите плащания", призова Веска Събева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.