През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско.
С висше музикално образование, той се отдава на фолклорната музика и акордеона. Той аранжира песни и съпровожда с оркестъра си именити изпълнители, създава хора за соло акордеон.
Неувяхващо остава неговото „Кръшно хоро“. Освен музикален Иван Кирев е и медицински феномен. Неговото сърце се намира отдясно.
„Всичките ми органи са огледално обърнати. Сърцето ми е отдясно, местата на черния дроб и далака са разменени“, разказва той. Още в детството си той има съдбовна среща, която го кара да вярва, че над него бди добра орисница.
В родното село Нова Надежда баба му и майка му знаели десетки народни песни, баща му свирел на гайда, а дядо му по майчина линия бил един от най-известните кавалджии.
Когато станал гимназист майка му му купува първия акордеон. Будното селско момче напредвало в свиренето под ръководството на учителя си Никола Москов.
Иван Кирев е роднина на проф. Асен Димитров. Диригентът на Операта решава да му помогне да кандидатства в Музикалната академия, където учи при самия Панчо Владигеров. Увлича се по класиката и по диригентството, но ритмите от фолклора остават в кръвта му.
Започва да свири в Радиото, а през 1948 г. вече е щатен солист в Ансамбъла на МВР, след това – щатен диригент в БНР. Когато се създава Държавният ансамбъл, наречен след години „Филип Кутев“, той постъпва като корепетитор.
На концертната сцена е работил с много от големите ни народни певци – Борис Машалов, Вълкана Стоянова, Йовчо Караиванов, Верка Сидерова, Груйчо Дойчев. Кирев остава майстор на дешифрирането и намирането на народна музика от различни области на страната и записването й с най-подробните й детайли.
Сам композира музиката на няколко танца – „Криво садовско хоро“, „Крайдунавски танц“, „Танцова сюита“.
Спомените на народния изпълнител Георги Лушнарев за Иван Кирев чуйте в звуковия файл.