Празничният ден ще започне със света литургия в над 150-годишната църква "Св. Архангел Михаил". Пред Историческия музей в града от 11:00 ч. ще започне официалната програма, там ще бъде запечатана и капсулата на времето, поясни заместник-кметът Гроздан Иванов.
"Идеята е, след 45 години, когато се навършват 100 години от обявяването на Стралджа за град, капсулата да бъде отворена от нашите наследници - в нея ще има точна справка какво е имало - колко са сега жителите, училищата в града ще имат своите послания и снимки на сградите."
По последни данни в община Стралджа живеят 11 900 души, от които близо 7000 в общинския център.
За празника жителите на населеното място вече се радват на издадената първата пълна история на Стралджа, която е своеобразна местна енциклопедия.
Историята с автор Иван Димчев е написана преди век, започва с препратки към неолита и стига до националните войводи, хайдутлували из района.
Историята е писана през 20-те години на миналия век, а Димчев е бил много активен читалищен деятел, обясни за БНР Надя Жечева, журналист и общественик.
"Който иска да разбере какъв е бил стралджанецът, какъв е бил българинът, неговите добродетели, неговият морал – трябва да прочете тази книга."
В книгата е засегнато и пребиваването на Пейо Яворов в Стралджа и събиранията му с арменците, хамалували на гарата и вдъхновили поета за една от най-известните му творби.
Любопитен детайл е пресушаването на Стралджанското блато, което е било най-голямото на територията на страната и в което са гнездели много птици.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.