За първи път неправителствена организация, каквато е Съюзът на парамедиците в България, със съдействието на държавния университет "Проф. д-р Асен Златаров" организират толкова мащабно събитие, съчетаващо лекции и доклади с демонстрации на открито. Фокусът е поставен върху спешната медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм. Основната цел е обмяна на опит, като чуждестранни лектори ще разкажат за натрупаните си умения от практиката, обяснява Ива Пехливанска – председател на браншовата организация на парамедиците.
Вторият ден от конференцията е предвиден за демонстрации на открито. Военни ще освобождават заложници, спасители ще издирват изгубени в пещера и планинска пресечена местност със спасително куче, а парамедици, полицаи и пожарникари ще режат автомобил, за да спасят пострадали в катастрофа и ще покажат "златен стандарт" при мобилизацията и координацията. Службите ще действат в синхрон, за да дадат най-доброто от себе си и да спасят човешки живот. Над 2300 са парамедиците в България.
Първата научно-практическа конференция по Спешна медицина, която ще се проведе в Бургас, ще постави само началото на идеята да се обмени полезен опит за спасяването на човешки живот при бедствия и кризи. От Съюза на парамедиците в България имат амбицията през 2026 година да проведат второ още по-мащабно издание ни форума.
Целия репортаж на Даниела Костадинова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.