Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

| Репортаж
Снимка: БТА

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала. Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата гледаха само журналистите и актьори от най-старата ни трупа.

В основата на "Оръжията и човекът" е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война. Според критиците на текста на Бърнард Шоу българските войници са представени като страхливи и недостойни, а сънародниците ни - като хора, които се къпят веднъж в живота си, не четат и са елементарни.

Срещу пиесата на Шоу имаше недоволство още преди началото на репетициите, още когато се разбра, че Джон Малкович ще режисира постановката, но критиката беше на ниво декларации и отворени писма до медиите. С наближаването на премиерата нарасна и напрежението, за да се стигне накрая до физически сблъсъци и публика, която не можа да влезе в салона на театъра. Часове преди премиерата служебният министър Найден Тодоров защити постановката:

"Тази пиеса е поставена през 1995 г. във Враца и е играна и в София. 1996 г. същата тази пиеса печели награда за режисура на национален фестивал на малките театри. И отново – през 2010 г. е поставена в Русе. Защо досега не е била проблем, а сега стана проблем?"

Според Тодоров, ако се направи съпоставка с текстовете от "Криворазбраната цивилизация" и "Бай Ганьо", би се стигнало до това "да забраним Добри Войников и Алеко Константинов".

В присъствието на много полиция пред сградата и вътре в нея, 2 часа преди премиерата започна мирен протест, който по нищо не предвещаваше какво ще се случи. Пред Народния театър се събраха представители на патриотични организации, възмутени от пиесата и датата, избрана за премиера.

Протестиращи определиха постановката като "срамна", "антибългарска" и "позор за България":

"Текста сме го чели. Наистина осмива българския народ. "Криворазбраната цивилизация" по много фин начин показва недъзи на тогавашното общество, но не осмива като цяло обществото. Бай Ганьо е национален герой."

"Протестирам, защото съм млад човек. Хора на моята възраст преди 139 години на тази дата, 7 ноември 1885 г. са загинали, за да мога аз да съм тук и да протестирам в името на това тяхната памет да бъде адекватно почетена, а не тези пасквили да се разнасят из Народния театър и той да бъде позорен по този начин. Чел съм постановката в оригинал. Много добре знам какъв е подтекстът."

Когато публиката започна да се събира пред театъра, няколко десетки души блокираха входа. Хората с билети започнаха да недоволстват:

"Българите трябва да се научат да виждат грешките в себе си, да могат да приемат критика. Нима "Бай Ганьо" е нещо различно?"

С патриотични песни и обидни квалификации като "еничари" и "боклуци" напрежението се повиши. Директорът на Народния театър Васил Василев излезе пред протестиращите. Тълпата му отвърна с обиди и с няколко удара. С разкъсана риза той бързо беше прибран от охраната обратно в сградата.

Васил Василев

"Излязох с лицето си, за да попитам какъв е проблемът и те ме щурмуваха. Този протест според Столичната община е протест за културно наследство. Това не е протест срещу сваляне на пиесата на Джон Малкович и този протест е незаконен. Постановка ще има за журналисти", заяви развълнуван Васил Василев, който нарече случващото се срамно.

Няколко политици, сред които Ангел Джамбазки от ВМРО, въоръжени предварително с билети, застанаха на входа на театъра и там влязоха в пореден словесен сблъсък с директора Васил Василев. Според Джамбазки постановката е подигравка.

Докато вървеше спорът, а началото на представлението се бавеше, отвън тълпата се нахвърли върху аниматора Теодор Ушев, дошъл да гледа представлението. Върху главата му бяха хвърлени чували, пълни с есенни листа и енергийни напитки. Докато Теодор Ушев се опитваше да си тръгне, протестиращите го подгониха по улиците около театъра.

"Полицията в една правова държава е длъжна да осигури достъп на всеки гражданин до представлението. Това не може да се случва в нормална европейска държава. Може да съм на тяхното мнение, може да не харесам представлението, искам да видя какво има. И някакви лумпени ме спират и ме бият, и ме удрят. Това ли е демокрацията, правото на глас? За мен това е фашизирана държава", коментира Ушев пред БНР, като сравни ситуацията с Кристалната нощ.

В крайна сметка "Оръжията и човекът" започна с час закъснение. Представлението се игра пред полупразна зала, макар всички места да бяха разпродадени. Публиката беше само от журналисти и актьори от Народния театър, сред които Владимир Пенев, Юлиан Вергов и Дарин Ангелов, както и режисьорът Явор Гърдев. Сред поканените да гледат спектакъла беше и Николай Поляков, поставял текста на Шоу преди години.

"Не допусках, че чак такова падение може да има", сподели той.

Джон Малкович

След края на спектакъла публиката имаше половинчасова среща с част от екипа и с Джон Малкович. Той коментира, че никога не си е мислел, че някой може да се обиди от пиесата.

Тази вечер е втората премиерна дата на "Оръжията и човекът" в Народния театър, а утре заглавието отново е в афиша. Протестиращите се заканиха, че недоволството им ще продължи. Предстои да видим дали отново ще се стигне до сблъсъци.

Снимки: БТА

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна