Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Етичните принципи не ограничават, а дават права и възможност за свободно изявяване на журналистическото мнение"

Проф. Росен Стоянов: Трябва да има държавна политика за защита на свободата на словото

"Държавата трябва да е малко, но много силна"

| Интервю
Проф. Росен Стоянов
Снимка: Адриана Киселинчева

Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото!

Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни:

"Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно да напомня за необходимостта от редактиране и допълнение на регламентите. Настоящите писани норми да се спазват. Държавата трябва да е малко, но много силна!".

Битката за свободата на словото и за демокрацията трябва да се случва всеки ден, категоричен беше той.

"Огромен дефицит на прехода е липсата на директен, излъчен в медиите пряко, лидерски сблъсък. Има една обективна причина и тя се корени в липсата в образователната система - на ниво средно и висше образование - на създаване на компетентности за дебати. Това не е лесна работа. Не оправдавам политиците, че отказват, но огромната част от тях не са готови и нямат самочувствието, че могат да се изправят аргументирано да защитават тези и да разбиват тези на опонентите си", коментира още той.

Според него бавно и полека се е допуснало да стане действителност отпадането на практиката на политическите пресконференции и заместването им с т.нар. трибунка в парламента:

"Беше си някакъв вид практика, а вече трибунката е сякаш единствено възможното. Кой го е допуснал? Желанието на политиците да си създават комфорт и липсата на рефлексия, на критичност от страна на журналистите, които получават нещото веднага - тук и сега, което предполага динамиката на медиите, но без пълнота. Липсва класическото интервю и това създава пропаст, защото, за да си създадеш доверие в някого, ти трябва да го познаваш. ... Комфортът предпостави тази грешна посока, в която тръгнаха те (политиците), и ние вкупом се съгласихме".  

По думите на проф. Стоянов етиката в журналистиката и спазването на етични кодекси като писана норма, която обаче не е всеобщо задължителна и от неспазването ѝ не следват наказания, но е по-силният регламент дори от закона:

"Етичните принципи не ограничават, а дават права и дават възможност за свободното изявяване на журналистическото мнение и гарантират предпазването на индивида - журналист от своеволията на политическия елит".  

Би трябвало постоянно да гледаме критично на кариерна реализация на журналисти в политиката, посочи професорът и добави:

"Трябва постоянно да тегне едно съмнение дали това се е случило в преломен момент на катарзис или на конкретно предложение от типа "Крадец на глави", или пък е било дълго обслужване на дадени интереси, което вече е безобразие!". 

Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Росен Стоянов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна